Sokağa maskesiz çıkmayın, 900 lira ceza ödemek zorunda kalmayın

Sokağa maskesiz çıkmayın, 900 lira ceza ödemek zorunda kalmayın

Sokağa maskesiz çıkmayın, 900 lira ceza ödemek zorunda kalmayın

Sinop İl Hıfzıssıhha Kurulu 01.07.2020 tarihinde Vali Erol Karaömeroğlu başkanlığında yaptığı toplantıda il ve ilçe merkezlerinde, herkesin tüm açık ve kapalı alanlarda, ağız ve burunu kapatacak şekilde maske takılmasının zorunlu olduğu kararını aldı. Aykırı davrananlara 900 lira para cezası uygulanacak.

Sinop Valiliği tarafından basına yapılan açıklamada; 

Bilindiği üzere Dünya Sağlık Örgütü tarafından, Pandemi olarak kabul edilen COVID-19 Salgını ile ilgili mücadelemizde; kamu sağlık tesislerinde salgının yayılımının önlenmesi ile hizmetlerin kesintisiz ve etkin yürütülmesi amacıyla Cumhurbaşkanlığımız önderliğinde bütün Kamu Kurum ve Kuruluşlarınca alınması gereken tedbirlere yönelik olarak birtakım düzenlemeler yapılmış ve uygulamaya konulmuştur.

Birçok ülkede olduğu gibi ülkemizde de insan hayatı açısından son derece önem arz eden yeni tip Koronavirūs (Covid-19) salgını nedeniyle tüm dünyada can kaybı ve vaka sayısı artmaya devam etmektedir. Devletimiz, tüm kurumlarıyla salgının yayılmasını ve vatandaşlarımızın hayatını tehdit etmesini engellemek için her türlü tedbiri almakta ve uyulması gereken kuralları belirleyerek halkımızla paylaşmaktadır.

Bu kapsamda; ülkemiz de her geçen gün iyiye giden vaka sayılarındaki azalmanın devamı için vatandaşlarımızın maske kullanımı, sosyal mesafe ve kişisel hijyene gerekli hassasiyetin sağlanması önem arz etmektedir.

Bu nedenle; İl Hıfzıssıhha Kurulu "01.07.2020 tarihinden itibaren Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu COVİD-19 Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberinde yer alan istisnai durumlar hariç ilimiz sınırları içerisinde il ve ilçe merkezlerinde herkesin tüm açık ve kapalı alanlarda, ağız ve burunu kapatacak şekilde maske takılmasının zorunlu olmasına, bu maddeye aykırı davrananlar hakkında Umumi Hıfzısıhha Kanunu’nun 282. Maddesi gereğince 900 TL para cezası uygulanmasına karar verilmiştir.

Kamuoyuna Saygıyla Duyurulur.

Güncelleme Tarihi: 01 Temmuz 2020, 22:26
YORUM EKLE
YORUMLAR
Muhsin Akbelen
Muhsin Akbelen - 7 ay Önce

Teşekkür ederim.Böyle önemli ve gerekli bir uygulamadan bizleri haberdar ettiğin için.japonlar böyle bir duyuruya anında uyuyorlar.Onların duyurusunda para cazası bilgisi eklenmiyor.Belki de onlarda zamanında bu aşamaları yaşamışlardır.

SIRADAKİ HABER

banner95