Sinop’un tanıtıma ihtiyacı yok mu?

İki buçuk yıl kadar önce Sinop İli olarak Berlin Turizm Fuarına katıldık. Bu fuar dünyanın bütün turizm firmalarının katıldığı Turizm konusundaki en büyük fuardır.

Sinop heyeti bu fuara incik boncuk kabilinden hediyeliklerle gitti. Berlin Başkonsolosu Sinop standını ziyaret etmiş. Fakat Başkonsolos stanttan bir şey anlayamamış  

Sonra da Sinop heyeti Başkonsolosu ziyaret gitmiş. Başkonsolos bizimkilere “Siz buraya ne getirdiniz. Burada ne pazarlayacaksınız” demiş. Öyle ya herkes böyle büyük pazarlara bir şey satmaya veya bir şey almaya gelir. Adam bunu sormuş. Herkes birbirine bakmış. Sinop’un mutlu şehir olduğunu konuşmuşlar. Adam bundan bir şey anlamamış ve “Sizin doğal güzellikleriniz, tarihi özellikleriniz, doğa yürüyüşü yapılacak rotalarınız yok mu?” demiş.

Daha önce kendisinden “Sinop Turizm Altyapı Hizmet Birliği” kuruvermesini istediğim Sayın Vali’nin aklı ancak bu sözlerden sonra başına gelmiş.

Sinop’a döner dönmez Sinop’a yürüyüş rotalarını kim hazırlayabilir diye araştırıp soruşturtmuş. Uygun birini bulmuşlar: Ersin Demirel.

Ersin Demirel birçok il ve ilçeye yürüyüş ve gezi rehberleri hazırlamış bu konuda deneyimli ve donanımlı bir arkadaş. Son olarak Bafra Belediyesi için hazırladığı rehberi görüp inceledim. Gayet güzel bir çalışma.

Bu arkadaş onca işinin arasında Sinop için de bir yürüyüş rotaları kitabı hazırladı, Valiliğe teslim etti. Üzerinden iki yıl geçti. Sinop Yürüyüş Rotaları kitabı daha basılmadı.

Bu kitap basılsaydı, sonra ülkemizdeki bütün turizm şirketlerine sekizer-onar tane gönderilseydi. O şirketler yerli ve yabancı müşterilerine bunları gösterip yılın 12 ayı. Buraya dikkat yılın 12 ayı Sinop’a turist getirseydi, kötü mü olurdu?

Bu kitabın İngilizcesini bastırıp, Berlin fuarı gibi turizm fuarlarında dünyanın bütün firmalarına dağıtılsaydı kötü mü olurdu?

Bu konuda en beş yazı yazmışımdır. Bu memlekette bir vali, bir belediye başkanı yok mu? Bu ilin vekilleri yok mu? İl Genel Meclisi yok mu? Bu konu ile dertlenen benden başka kimse yok mu?

Daha acı sözlerim var ama söylemiyorum.

Şu kadarını söyleyeyim: Sayın vali bu kitabı bastırmaya paranız yoksa verin Sinop Belediye Başkanına, Sayın Baki Ergül pekâlâ bastırır.

Son söz: Sinop’un tanıtıma ihtiyacı olmayabilir ama Boyabat’ın çok ihtiyacı var. Boyabat Sinop lokomotifinin 9 vagonundan biridir. Lokomotif çalışmıyorsa vagonlar yerinde kalır.

YORUM EKLE