Annemden sonra en kutsalım öğretmenlerimdir. Hz. Ali R.A. boşuna dememiştir; “Bana bir harf öğretenin 40 yıl kölesi olurum,” diye.

Çocukluğumuzdan itibaren bizlere örnek olan, yetiştiren, bizebilgi veren, bizi birey yapan, bizi topluma kazandıran, bizi yoğurup şekillendiren, anne ve babamızdan sonra, öğretmenlerdir. “İnsan yetiştirmek” toplumun en zor işidir. Bu apayrı bir bilgi, beceri ve fedakârlık ister. O yüzdendir ki öğretmenlik kutsal bir görevdir, öğretmen eli öpülesi en kıymetli meslektir.

Severek yapıldığında, onun yetiştirdiği öğrenciler aldıkları vazifeleri harfiyen yerine getirirler.

 Devlet adamlarımız o makamlara öğretmenler sayesinde geldiklerini unutmamalıdırlar.

Bir apartmana yerleşmiş bayanlar bir gün tanışmak amacıyla çay partisi yaparlar. Daha ilk bir araya geliyorlar ve kendilerini tanıtıyorlar. Bir ben; Başsavcının hanımıyım, diyor, biri ;Ben Hakimin hanımıyım diyor, biri ben milletvekilinin hanımıyım diyor, bu tanıtımlar hep makam sahibi kocalarının meslekleri ile öne çıkan bir tanıtım oluyor, en sonra da Ayşe Hanıma söz alıyor; Ben o sizlerin o makamlara gelmesine vesile olan öğretmenin Hanımıyım diyor.

Öğretmenlerimizi sendikalar aracılığı ile bölüştürdüler, iktidar taraflısı olanlar “bizim öğretmenlerimiz” diğerleri değersiz gözüyle bakılmağa başlandı. Bugün bu kıymetli öğretmenlerimiz sınava tutuluyor. Yani kumar oynatılıyor. Şansı tutanlar sınavı kazanacak “uzman” olacak maaşı artacak. Bu öğretmenin amacı maaş artırmaksa; nasıl olsa maaşım arttı diye gereği kadar fedakârlıktan kaçarsa ne olacak? Kazanamayan öğretmen; öğrencileri ve velileri gözünde, mesai arkadaşları gözünde “başarısız” damgası yediğinde mesleğe küserse ne olacak.

Hâlbuki 3 sene,5 sene,10 sene gibi aralıklarla başarı puanları belirlenen seviyenin üstüne çıkan öğretmenler para ile ödüllendirilip belirli oranda maaşları artırılırsa; bu öğretmen bu sene o başarı puanına ulaşamazsa seneye telafi etme yolunu arayacak daha çok çalışacaktır. Başarılı puan alan öğretmen başarısını devam ettirmek için daha çok çalışacaktır.

Çoluk çocuk sahibi olan, çevrede saygınlık kazanan bir öğretmen; şeş kaza bir talihsizlik yaşayıp ta sınavda kazanamaz ise o öğretmen kendini kolay kolay toparlayamayacak, ailesine de, çevresine de, öğrencilerine de, vatanına milletine de gereği kadar faydalı olamayacaktır.

 Bu sınavı yapmaya karara verenlerin bir daha düşünmeleri iyi olur.