ABAD ŞEHİR BİR TÜRLÜ TURİZM KENTİ OLAMADI..!

ABAD ŞEHİR BİR TÜRLÜ TURİZM KENTİ OLAMADI..!

Abad şehir Boyabat turizm kenti olmak için iddialı bir yarışın içine girdi.. Ne yazık ki bu şehir, turizm kenti olma yolunda bir türlü yol alamadı..! Tabii söylemlerle bir şehir turizm kenti olamıyor maalesef. Gelen turistleri ağırlamak için Boyabat yeterli mi? Hayır.! Abad şehir Boyabat'ta eksik çok..! Turizm kenti olmak için otellerin, lokantaların, sosyal mekanların, kültür-sanat ve sergi salonları ile ulaşımın mükemmel bir konuma gelmesi lazım.. Turistlerin şehirdeki tarihi yerleri ziyaretlerinde örneğin kale gibi yerlerde dinlenme ve ihtiyaç giderme mekanları olmalı..! Var mı? Yok.. Bir şehrin turizm kenti olması için sadece belediyenin de çabası yetmez..

Başta kaymakamlık olmak üzere şehirdeki tüm birimler ve sivil toplum örgütleri de gayret göstermelidir..! Turizmin gelişmesinde şehrin esnafına da büyük görevler düşüyor.. Turiste karşı güler yüzlü olmaları ve sattıkları malları da fahiş fiyattan satmamalı.. Yani esnafta şöyle bir mantıkta olmasın..! (Nasıl olsa bir defa geliyorlar, malı değerinden fazla satalım) gibi.. Bu sadece Boyabat için geçerli değil, başta Sinop olmak üzere tüm ilçeler için de geçerli .. Şehirde konaklama yerleri temiz ve yeterli sayıda olmalı.. Bacasız sanayi olan turizmden gerekli payın alınması için büyük çaba sarfetmeliyiz.. Yoksa boş vaat ve sözlerle turizm kenti olunmuyor.. Bir de kent turizminin gelişmesi için beş kriter var. Bu kriterler o şehirde yoksa turizm kenti olmak çok zor..

İşte o beş kriter:

1 - Hükümet, kamu ve özel sektör ortaklaşa bir karar alıp turizm destinasyonu (varış yeri, gidilecek yer) olmak için çaba sarf etmeli. Bu nedenle de yerel halkın turizme istekli olması, fırsatlarını tanımalı bunu sağlamayan kentler başarılı olamaz.

2 – Entegre, ortak bir strateji geliştirilmeli. Ortak ürünler yaratılmalı. Kentlerin birden fazla kere ziyaret edilebilecek zenginlikleri olmalı.

3 – Kent alanlarını doğru düzenlemeliyiz. Ulaşım, yeşil alanlar doğru tasarlanmalı.

4 – Dil, bağlantı ve erişim.

5 - İyi bir yönetişim sistemi. Hiçbir kamu organizasyonu 21’inci yüzyılda turizmin getireceği tüm sorunlarla baş edemez. Esnek bir yapıya ihtiyaç vardır...

YORUM EKLE

banner115