Nedir Sinop?

Nedir Sinop?

Sinop biri merkez ilçe olmak üzere toplamda 9 ilçeden oluşan bir il.

Sinop merkez ilçe olarak doğal güzelliği ve turizmi ile öne çıkıyor. İlçelerine baktığımızda en büyük ilçesi olan Boyabat’ın ilk olarak kalesi ile birlikte tarihi dokusu ön planda. Gerze deniz ile bütünleşmiş doğası ile çok güzel şirin bir ilçe.  Keza Erfelek, başka yerlerde pek sık rastlanmayan  şelaleleri ile yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekiyor. Diğer ilçelerin ise kendine has birçok özelliği ve güzelliği var. Böylesine güzel bir yerde yaşıyoruz işin aslı.

Bu güzellikler var olmasına var da bizler bu güzelliklere bir değer katıyor, bu harika yerleri tanıtabiliyor, gelen turistlerin isteklerini karşılayabiliyor muyuz?

Benim fikrimce bu konuda çok eksiğiz. Bunun nedeni ise yoğunlaşamadığımız farkındalık.

Kimisi sanayi şehri olma isteğinde, kimisi öğrenci, kimi turizm şehri olma hevesinde.

Belediyeler, sivil toplum kuruluşları Sinop’un ve ilçelerinin ne tür bir cazibe merkezi olacağına hala karar verememiş durumdalar. Bir bakıyoruz, bir tarafta turizm çalışmaları devam ederken, bir yandan da sanayileşme için bazı küçük çabalar var. Sonuç: Hala istenen yerde değiliz, olmamız da zor görünüyor.

Sinop ili genelinde 5 yıldızlı bir tane bile otel mevcut değilken, kimse kusur bakmasın turizm şehri falan olamayız.

Sıradan oteller, günlük kişi başına 300 liradan konaklama hizmeti verirken, misafirler bizi neden tercih etsin!

Hadi tercih edip geldi diyelim, bu turistleri kafile şeklinde diğer ilçelerin tarihi dokusunu veya doğal güzelliklerini gezdirecek tur hizmetleri ne kadar veriliyor ve yeterli mi? Dile getirmediğimiz birçok buna benzer konular…

İlk olarak biz kendimizin, ilimizin ne olduğunu bilerek eksiklerimizi tamamlamaya çalışıp bu yönde bir gayret göstermeliyiz. Yoksa şu ana kadar olduğu gibi yıllarca boşa konuşup dururuz.

Hoşça kalın dostça kalın….

YORUM EKLE