Boyabat'ta 18 Mart programı gerçekleştirildi

Boyabat'ta 18 Mart programı gerçekleştirildi

18 MART ŞEHİTLERİ ANMA GÜNÜ VE ÇANAKKALE ZAFERİNİN 106. YILDÖNÜMÜ TÖRENLERLE KUTLANDI

18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferinin 106. Yıldönümü dolayısıyla İlçe Kaymakamlığı tarafından Boyabat Şehitliği'nde tören programı gerçekleştirildi.

Şehitlikteki Törene Boyabat Kaymakamı Mehmet Nuri Çetin, Belediye Başkanı Şefik Çakıcı, İlçe Emniyet Müdürü Ali Asker Bayar, İlçe Jandarma Komutanı Üsteğmen Nihat Aydın, Ak Parti İlçe Başkanı Mustafa Yaylaoğlu, CHP İlçe Başkanı Hasan Sıtkı Mor, İYİ Parti İlçe Başkan Vekili Mustafa Erdem ile protokol mensupları sivil toplum kuruluşu temsilcileri, şehit aileleri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldılar.

Boyabat Kaymakamlığı ve Belediye Başkanlığı Çelenkleri’nin Şehitler Anıtına sunulmasının ardından Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı  okundu. 

Boyabat İlçe Jandarma Komutanlığında görevli J. Asb.Çvş Esra Gezginci tarafından günün anlam ve önemini belirten konuşması sonrasında Boyabat Kaymakamı Mehmet Nuri Çetin, tarafından şehitlik defteri imzalandı.

J. Asb.Çvş Esra Gezginci, günün anlam ve önemi üzerine yaptığı konuşmasında;

"Bugün burada bir kez daha Türk'ün ulusal savaş tarihinde altın harflerlyazılan Çanakkale Zaferi'nin 106.Yıldönümünü kutlamanın ve mukaddes vatanımız için canlarını seve seve feda eden Şehitleri Anma Günü'nü idrak etmenin onuru ve gururunu yaşamaktayız. Şanlı tarihimizdeki kahramanlık destanlarından biri de Çanakkale Zaferidir. Çanakkale Savaşları,Yüzyılımızın en büyük savaşlarından birisidir. Çanakkale, öyle bir mücadeledir ki asırlardır yorgun düşmüş bir milletin varlığını, bağımsızlığını devam ettireme savaşıdır.

 Çanakkale Savaşına baktığımızda kadın,erkek,yaşlı,çocuk demeden tüm insanımız bu savaşta bir şekilde rol almış ve vatanı canı pahasına savunmuştur.Çünkü ; Vatan dediğimiz bu toprak,diyeti ağır ödenmiş bir topraktır.Bana deseler ki Çanakkale'yi üç kelime ile anlatın.Derdim ki,geldiler gördüler ve döndüler...

Sözlerime şairin şu dizelerini okuyarak devam etmek istiyorum ;

Dörtnala gelip Uzak Asya'dan Akdeniz'e bir kısrak başı gibi uzanan bu memleket bizim 
Bilekler kan içinde, dişler kenetli,ayaklar çıplak ve ipek bir halıya benzeyen bu toprak,bu cehennem,bu cennet bizim...

Çanakkale müdafası yapılmış ve kazanılmıştır. Bu zaferin Türk tarihi içinde ayrı bir yeri vardır. Atalarımız üzerine düşeni kat kat fazlasıyla yerine getirmişlerdir.Lakin vazife onlar için bitmiş bizim için başlamıştır.Bizler Çanakkale'de kanını seve seve akıtmış şanlı ecdadımızın ne için şehit olduğunu her zaman hatırlamalı ve gelecek nesillere bunu her fırsatta anlatmalıyız.

Çanakkale Zaferi ile birlikte, Şehitleri Anma Günü olarak da kutladğımız bu anlamlı zafer gününde,kutsal vatan topraklarını canları pahasına müdafaa ederek şehitlik mertebesine ve onuruna erişen aziz şehitlerimizi minnet ve şükranla hatırlıyoruz.Aziz şehitlerimiz yattıkları yerlerde şunu hissetmelidirler ki ; temiz kanlarıyla suladıkları kutsal vatan toprakları,bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Türk Gençliği ve Türk Ulusu tarafından en kutsal emanet olarak müdafaa ve muhafaza edilecektir.Bu duygularla Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk ve onun silah arkadaşları olmak üzere,bu mücadeleye iştirak eden büyük Türk Ordusunun kahraman mensuplarını,onu her şeyiyle destekleyen Aziz Türk Milletini ve vatanları uğruna hayatlarını feda eden bütün şehitlerimizi bir kez daha rahmet ve şükranla anıyor,ruhları şad olsun diyorum." ifadelerinde bulundu.

Boyabat Kaymakamı Mehmet Nuri Çetin ve beraberindeki heyet Çelenk Sunma töreninin sona ermesi ile birlikte Boyabat Mezarlığında medfun bulunan Şehitlerimiz Ersoy Gürsu, Mustafa Karademir, Hasan Arı'nı mezarlarını ziyaret ettiler. Şehitlerimizin ruhuna Kuran-ı Kerim ve duaların okunmasıyla proram sona erdi.

Mahmut Coşkun


 

Güncelleme Tarihi: 19 Mart 2021, 12:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner96

banner95