Türkiye idamlar 

Cumhuriyetin kuruluşundan sonra Meclis kararlarıyla çok sayıda suçlu bulunan insan idam cezasına mahkûm edilerek infaz edilmiş. Ayrıca Meclis dışında yurtta on bir yerde İstiklal mahkemeleri kurulur Bunların verdiği kararları Meclis onayından sonra uygulanabilecek bütün yetki meclisindi. Bu mahkemeler üç hâkimden oluşmuş ve yetkilendirilmiş 

Bu mahkemelerin görevi devlete karşı işlenen casusluk hıyanet.  Asker kaçağı gibi işlenen suçlara bakmak. 

Kaynaklara bakıldığında cumhuriyetin kuruluşundan bu yana 594 kişi idam edilmiş bunun 151 kişisi kadın. 

İdam edilenlerin sayılarının çok olması devrimler sonrasında görülmüş.27 Mayıs devrimi yargılanmalarında 77 kişi idam edilerek infaz edilmiş. 

12 Eylül darbesi sonrası yıllarda toplam 49 kişi idam edilmiş 

İstiklal mahkemelerince verilen idam cezaları sayıca çok değil. İki dönem yargılama yapılmış Birinci dönemde 4 kişi ikinci dönemde de 13 kişi idam edilmiş. Ayrıca bu mahkemelerin çeşitli suçlardan verdiği idam cezaları var bunların sayısı 12 kişi. 

Diğer idam cezaları Şeyh Sait isyanında 47 kişi, menemen olaylarında 29 kişi Elazığ ayaklanmalarında 44 kişi idam edilmiş. 

Türkiye de son İdam edilen kişi 1984 yılında Hıdır ASLAN. İdam cezası AB uyum yasası kararlarıyla 2002 yılında kaldırılmış. O dönemde Törer örgütü lideri Abdullah Öcalan İdama mahkûm edilmiş ancak meclis dosyayı bekleterek cezayı uygulamayıp sucu muhabbet hapsine çevirmiş surecin uzaması nedeniyle Türkiye de ölüm cezası 2004 yılında hukuk sisteminden çıkarılmış. İdam edilenler arasın 1927 yılında Boyabatlı bir isme rastlıyoruz. 

                      Boyabatlı Aziz oğlu Hamit.