Kanlıca Mantarı Bollaştı, Yer Sorunu Başladı

Boyabat ilçesinde Eylül ayı ile birlikte çıkmaya başlayan ve sevilerek, iştahla yenilen kanlıca mantarı bu yıl mevsim koşullarının iyi gitmemesi yüzünden pazara de geç indi, ancak tartışması bitmedi

Kanlıca Mantarı Bollaştı, Yer Sorunu Başladı

Boyabat ilçesinde Eylül ayı ile birlikte çıkmaya başlayan ve sevilerek, iştahla yenilen kanlıca mantarı bu yıl mevsim koşullarının iyi gitmemesi yüzünden pazara de geç indi, ancak tartışması bitmedi.

Mantarın ilk çıkışı ve az miktarda toplanması yüzünden 20 liradan satılırken 30 Eylül 2018 Pazar günü mantarın bollaştığı, tezgahların mantarlarla dolduğu görüldü. Mantarın artmasına rağmen kilogramı 15-20 lira arasında satılması hem satıcılarda, hem de alıcılarda hoşnutsuz gösteriyor.

Mantar satıcıları genel olarak "Sabah saat 4 te 5 te ortalık aydınlanmadan yola çıkıyoruz, aynı aileden dört beş kişi 6 saat mantar toplayıp geliş gidiş 120 km yol yaparak pazara getiriyoruz. Emeğimizi saymıyoruz, bazen aracımız arızalanıyor, yolda kalıyoruz. Bu kadar sıkıntılardan sonra 20 lira çok diyorlar. Bu gün 15 liraya indirdik. Ama yine de 10 liradan almayı bekliyor bazı müşterilerimiz. Bizi anlayışla karşılasınlar, emeklerimize saygı duysunlar" ifadelerinde bulundular.

Mantar satıcıları ısrarla yerlerinden memnun olmadıklarını, şu anki yerlerinde mantar satışılarının istedikleri gibi olmadığını dile getirerek "Başkanımıza buradan sesleniyoruz, senede iki ay mantar sezonu var. Bize Büyükcami avlusu ve cıvarında satış izni versinler. Kendilerinden rica ediyoruz. Zabıtalar bize buradan başka yerde satış yaptırmıyor. Ne olur bizi anlayışla karşılasınlar" dileklerinde bulundular.

Köy pazarındaki esnaflar da "Başkan onlara özel izinle Büyükcami önüne tezgah açtırırsa biz de oraya gideriz. Burada kimseyi tutamazlar. Öyle ayrımcılık olamaz." derken, görüşünü aldığımız müşteriler de "Başkan daha ne yapsın, buraya köy pazarı açtı. Herkes ürününü getiriyor, satıyor. Herkesin isteğine göre yer verirse, ortalık karışır. Artık burası kabullenildi, mantarcılar da kabullensinler" ifadelerinde bulundular.

Güncelleme Tarihi: 30 Eylül 2018, 17:28
YORUM EKLE
YORUMLAR
kaldırım
kaldırım - 2 yıl Önce

pazaryeri yapılan yere araba çekerseniz, okulun bahçesi değil orman işletmenin bahçesini verseniz, yetmez. gene kaldırıma sererler sergiyi

vatandas
vatandas - 2 yıl Önce

mantar sattıkları mıntıka çöpten geçilmıyor

SIRADAKİ HABER

banner83