Bağlıca Köyü'nde Şenlik

Boyabat Bağlıca Köyü Dayanışma ve Kültür Derneği İstanbul Şubesi tarafından düzenlenen şenlikte yarışmalar ve oyunlarla eğlenceli saatler yaşandı.

Bağlıca Köyü'nde Şenlik

Boyabat Bağlıca Köyü Dayanışma ve Kültür Derneği İstanbul Şubesi tarafından düzenlenen şenlikte yarışmalar ve oyunlarla eğlenceli saatler yaşandı.

Köy okulu bahçesinde Kurban Bayramının 2. gününde düzenlenen şenlikte köy kültürünün ve geleneksel oyunların hatırlanması, yaşanması yeni nesillere aktarılması amacıyla ödüllü yarışmalar düzenlendi.

Düzenlenen çuvalla yürüme, yumurta yarışı, karpuz yeme yarışı, halat çekme yarışlarında hem yarışmacılar hem de seyirciler eğlenirken yarışmacıların saha içindeki mücadelelerinde seyircileri heyecanlandıran ve güldüren anlar da yaşandı.

Halat çekme yarışında 2 kez erkekler arası yarışmalardan sonra bayanların yarışı başladı. Başladı ama yarışmayı kazanan olmadı. Bayanlar öyle dengeli güç kullandılar ki iki taraf ta çizgiyi geçemedi. Sonunda erkeklerin koparamadığı halatı ortadan kopardılar. Hem de 2 kez kopardılar. Böyle olunca da her iki grup yarışmacı da 1. sayıldı.

Yarışmalar sonunda dereceye giren yarışmacılara dernek yöneticileri tarafından kupa ve diğer hediyeler verildi. 

Şenlik, davul zurna ekibinin eşliğinde en güzel oyun oynama yarışmaları ve halay çemelerle sona erdi. Tabii ki en güzel oyun oynayana da ödülü verildi.

Bağlıca Köyü Dayanışma ve Kültür Derneği İstanbul Şubesi Başkanı Kamber Battaloğlu Boyabat Sesi muhabirine yaptığı açıklamada Bayramın 2. günü düzenledikleri şenliğin bir deneme olduğunu. Bu günkü yaptıkları eğlence ve sosyal faaliyetleri değerlendirmeye alıp üyelerin ve köy halkının görüşleri ve önerileri değerlendirilerek önümüzdeki yıllarda daha iyisini yapmaya çalışacaklarını ifade etti.

Battaloğlu "Bu gün ilk köy şenliğimizde heyecanlıyız. Amacımız birlik ve beraberliğimizin pekiştirilmesidir.20 milyon nüfuslu İstanbul'un çeşitli semtlerinde ikamet eden gurbetteki Bağlıca Köylülerimizden birbirini tanımayan, hatta akrabasını bile tanımayan olabiliyor. Amacımız köylülerimizin birbirlerini tanıması, kaynaşması birlik ve beraberlik ruhunun kazandırılmasıdır. Bizim etkinliğimizin çekimlerini yapıp haberleştirerek köyümüzün tanıtımına katkılar sunan size ve Boyabat Sesi ailesine de çok teşekkür ediyoruz" dedi. Şenlik sonunda alanda bulunan çocuklara oyuncaklar ve yetişkinler için de çeşitli hediyeler dağıtılarak program sonlandırıldı.

Güncelleme Tarihi: 23 Ağustos 2018, 12:08
YORUM EKLE
YORUMLAR
İlker baltaoglu
İlker baltaoglu - 3 yıl Önce

Güzel eğlence olmus

SIRADAKİ HABER

banner96

banner95