6 bin kilometre pedal çevirerek geldiği Boyabat'a hayran kaldı

6 bin kilometre pedal çevirerek geldiği Boyabat'a hayran kaldı

6 bin kilometre pedal çevirerek geldiği Boyabat'a hayran kaldı

 Hollanda’dan bisikletiyle dünya turuna çıkan gezgin, 9 ülkeyi gezdikten sonra Türkiye’ye geldi. Türkiye’de Kastamonu üzerinden Boyabat'a gelen Hollandalı gezgin, Boyabat'a hayran kaldığını, insanlarının çok sıcak kanlı ve misafirperver olduğunu belirtti.

Hollanda’dan bisikletiyle dünya turuna çıkan 37 yaşındaki Alexsander Scheer, 9 ülkeyi gezdikten sonra Türkiye’ye geldi. Türkiye’de bazı şehirleri gezdikten sonra Kastamonu’ya buradan da Boyabat'a ulaşan Alexsander, Gürcistan’a gitmek üzere hareket etti. Şu ana kadar 6 bin  kilometre pedal çeviren Alexsander, Gürcistan, Azerbaycan ve İran’ı da gezmeyi planlıyor. Ayrıca Alexsander, gezdiği yerleri kitap haline getirmeyi hedefliyor.


1 yıl önce bisikleti ile dünya turuna çıkmaya karar verdiğini belirten Alexsander, “Bu projeye 1 yıl önce Hollanda’dan başladım. Hollanda, Almanya, Avusturya, İtalya, Slovenya, Hırvatistan, Bosna Hersek, Karadağ, Arnavutluk, Yunanistan’dan geçtim ve şu an Türkiye’deyim. Buradan da Gürcistan daha sonra Azerbaycan ve İran’a gideceğim. Umarım bu yılın sonunda İran’da olurum ve turumu tamamlarım” dedi.

"Herkes benimle konuşmak istiyor ve misafir etmek istiyor"
Türkiye’yi çok sevdiğini ifade eden Alexsander, “Türk insanları çok sıcakkanlı. Bu ülkeyi çok sevdim. Doğası harika, bence Türkiye’yi diğer ülkelerden ayıran en önemli özellik çok sıcakkanlı olmaları, insanları çok cana yakın. Herkes benimle konuşmak istiyor ve misafir etmek istiyor. Misafirperverlik noktasında gördüğüm en iyi ülke açık ara Türkiye” şeklinde konuştu.
Turu sırasında yaşadığı hikayeleri kitap haline getireceğini belirten Hollandalı Alexsander, şöyle konuştu: “Yeni insanlarla iletişime geçmek ve onların hikâyelerini dinlemek istiyorum ve dinlediğim hikayeleri, gördüğüm kültürleri de bir kitapta toplayacağım. Tecrübelerimi, gezilerimi kitapta toplayacağım. Bir kişinin tek başına dünyayı bisikletle gezebilmesi için fiziksel ve mental olarak nelere ihtiyaç duyabilir, bunları paylaşacağım ve benden sonra bu tür gezilere çıkacaklar daha tecrübeli olacak”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner112

banner114