Boyabat'ta "Tuzu Azalt, Ömrü Uzat" projesi başlatıldı

Boyabat'ta "Tuzu azaltalım, sağlığımızı koruyalım" proje uygulaması

Boyabat İlçe Sağlık Müdürlüğü ekipleri ilçedeki lokantaları gezerek işyeri yetkilileri ve vatandaşlara tuzun sağlık için önemini anlatıp, az tuz kullanımı için bilinçlendirme çalışması yapıyorlar.

Boyabat İlçe Sağlık Müdürü Dr. Uğur Bekir İnebeyli ve Diyetisyen Zekiye Salla ilçede faaliyet gösteren okul yemekhaneleri, lokantalar ve yemek yenilen işletmeleri ziyaret ederek, tuzluklar üzerinde "Tuzu Azalt, Ömrü Uzat" yazılı sticker yapıştırıp konu hakkında toplum bilincinin sağlanması için yetkili ve çalışan personele bilgilendirme faaliyeti gerçekleştiriyorlar.

Konuyla ilgili işyerlerinde konuşan  İlçe Sağlık Müdürü Dr. Uğur Bekir İnebeyli, yüksek sodyum alımı, özellikle hipertansiyon ve kardiyovasküler komplikasyonları açısından, bulaşıcı olmayan hastalıkların nedensel bir faktörüdür, dedi.

İnebeyli, tuz alımının azaltılmasının kan basıncını düşürdüğü, hipertansiyon insidansını azalttığı ve buna bağlı olarak kardiyovasküler olayların yükünü azalttığı tespit edilmiştir, diyerek, "Dünya Tuz Haftası nedeniyle biz de Sağlık Bakanlığı'mızın çalışmalarına ek olarak Boyabat ilçemizdeki lokantaları, okul yemekhanelerini , iş yerlerindeki yemekhaneleri dolaşarak fazla tuz alımı hakkında vatandaşlarımızı bilinçlendirmek amacıyla çalışma başlattık. Bu çalışma kapsamında fazla tuz alımından kaynaklanan hastalıklardan korunmak yönünden vatandaşlarımızı bilinçlendirmek, aynı zamanda gittiğimiz restoran ve yemekhanelerde hazırladığımız stickerleri tuzlukların üzerine yapıştırarak, farkındalık yaratmayı amaçladık. Günde 5 gramdan fazla tuz alımının insan vucuduna yaptığı zararları anlatarak ta vatandaşlarımızın bu konuda bilinçlenmesini sağladık." ifadelerinde bulundu.

Projenin ilçede faaliyet gösteren lokanta, okul yemekhaneleri, kafeterya gibi gıda üretimi ve servisi yapılan tüm işyerlerine gidilerek uygulanmaya devam edeceği öğrenildi. 

Mahmut Coşkun

Güncelleme Tarihi: 07 Nisan 2023, 15:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner124