Boyabat'ta kolon kanseri bilgilendirme ve test kiti dağıtımı standı açıldı

Boyabat'ta kolon kanseri bilgilendirme ve test kiti dağıtımı standı açıldı

Boyabat İlçe Sağlık Müdürlüğü ekipleri halk pazarında açtığı stantta kolon kanderiyle ilgili bilgilendirmede bulunup, ücretsiz kolon kanseri test kiti dağıttılar.

Boyabat İlçe Sağlık Müdürlüğü ekipleri ilçenin Çamlıca Mahallesi'ndeki Cuma Pazarında stant açarak vatandaşları kolon kanseri erken teşhisinin önemi üzerinde bilgilendirdiler. Ekipler kolon kanserindeki erken teşhisin önemini anlatıp ilgili broşürler dağıttı.

Sağlık ekipleri vatandaşlara kolon kanseri test kitleri de dağıtarak evlerinde nasıl uygulayacaklarını, sonucu nasıl öğreneceklerini ve sonrasında neler yapmaları gerektiğini de anlattılar.

İlçe Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Uğur Bekir İnebeyli, kolon kanserin erken teşhisiyle ilgili bilgilendirme ve kitlerin dağıtımıyla ilgili vatandaşlarımızın ayağına geldik, dedi.

İnebeyli, "Vatandaşlarımız verdiğimiz kitlerle kolon kanseri testini kolaylıkla yapabilir. Kanserlerin bütün türlerinde erken teşhis hayat kurtarır. Teşhis ne kadar erken teşhis edilirse tedavi de o kadar erken başlar. Bu konuda vatandaşlarımızı aydınlatmak için buraya standımızı açtık.

Testin nasıl yapılacağını da vatandaşlara tarif eden İnebeyli, "Sizlere verdiğimiz tüpün içindeki çubuğu temiz bir yere yaptığınız gaite (dışkı) ye batırıp, tekrar içi sıvı dolu tüpe konulacak. Tüpü iyice çalkaladıktan sonra yine size vermiş olduğumuz test plakası numune gözüne damlatacaksınız. Birkaç dakika sonra burada oluşacak çizgiyi takip edeceksiniz. Eğer tek çizgi oluşmuşsa sıkıntı yok. Çift çizgi çıkarsa bir sağlık kuruluşuna müracat etmenizi tavsiye ediyoruz. Oradaki doktorlar sizi gerekli yerlere yönlendireceklerdir.

Özellikle 45-50 yaş üzerindeki herkesin, zaman zaman veya büyük abdestinde bir zorlanma, kan gelme durumu olanların bu testi yaptırmaları erken teşhis ve erken tedavi için çok önemlidir." dedi.

İnebeyli, sağlıklı bir toplum için zaman zaman farklı sağlık konularında bu tür etkinliklerin devam edeceğini belirterek, vatandaşların sağlıkları için daha duyarlı olmalarını, her hastalığın erken teşhisinin hayati önem taşıdığını, söyledi.

Mahmut Coşkun

Güncelleme Tarihi: 11 Mart 2022, 14:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner112

banner114