Metrekareye 150 kg yağış düştü Sinop Valiliği teyakkuz’da

04 Haziran 2023 pazar günü akşam saatlerinde başlayan kuvvetli yağış Sinop İl Merkezi ve İlçelerde tahribat bıraktı. Bir çok bölgede su baskınları olurken Sinop Valiliği basın açıklaması gerçekleştirdi.

Valilikten yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi ; 

‘’ 4 Haziran 2023 günü akşam saatlerinde başlayan kuvvetli sağanak yağış ilimiz ve ilçelerimizi etkisi altına almış olup, son 24 saat içerisinde metre kareye 150 Kg yağış gerçekleşmiştir.  Yağıştan etkilenen bütün vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Kuvvetli yağış öncesinde yapılan Meteorolojik uyarılar nedeniyle tüm önlemler alınarak, Valiliğimiz ve Kaymakamlıklarımızca vatandaşlarımıza gerekli uyarılar yapılmıştır. Öncelikli olarak sel ve su baskını yönünden riskli olan bölgelerde yaşayan vatandaşlarımızın tahliyesi sağlanmıştır. 

Valiliğimiz bünyesinde Afet Koordinasyon Merkezimiz ivedilikle çalışmalarına başlayarak, Afad, Sağlık, Emniyet, Jandarma, DSİ, Karayolları, İl Özel İdaresi, Belediye ve Diğer Kurumlarımız olmak üzere tüm ekiplerimiz teyakkuz haline geçmiştir. 

Sinop İl Merkezi ve İlçelerimizde meydana gelen sel ve su baskınları sonrasında teyakkuz halinde olan ekiplerimizce arama, kurtarma, hasar tespit, yol bakım ve onarım çalışmalarımız 7/24 devam etmektedir.

Boyabat’ta araç takla attı 3 kişi hastaneye kaldırıldı ! Boyabat’ta araç takla attı 3 kişi hastaneye kaldırıldı !

Özellikle, Erfelek, Ayancık ve Türkeli İlçelerimizdeki derelerde debi yüksekliği nedeniyle gerek sahil yolu, gerekse köy yollarındaki ulaşımda kısmi aksamalar meydana gelmiş olup, köy yollarımızda meydana gelen heyelan, akıntı ve çökmelere karşı çalışmalarımız aralıksız sürdürülmektedir.

Yaşanan sel ve su baskınlarında herhangi bir can kaybı yaşanmamıştır.Vatandaşlarımızdan dere yataklarına yakın bölgelerde bulunmamalarını istirham ediyoruz. Devletimiz, tüm imkan ve kurumlarıyla ‘’Acil Kod’’ ile teyakkuz halinde olup, Valiliğimiz Koordinasyon Merkezi gelişmeleri yakından takip etmektedir. ‘’

- Boyabat Sesi