İl Tarım Müdürü  Kurban Bayramı'nda dikkat edilmesi gerekenler konularda uyardı

Sinop İl Tarım ve Orman Müdürü Fatih Önlem Kurban Bayramı öncesinde vatandaşların dikkat etmesi  gereken konularda vatandaşları uyardı.

Kurban Bayramının, gerek fert gerekse toplum açısından önemli olan, birlik ve beraberliği pekiştiren bir ibadet olduğunu ifade eden Fatih Önlem şu açıklamalarda bulundu ; "Kurban Bayramında vatandaşlarımız dini görevlerini yerine getirirken, kurbanlık hayvan alımlarında bazı hususlara dikkat etmeleri gerekir. Bu nedenle özellikle damızlık vasfı olan dişi hayvanlar ile gebe hayvanlar kurbanlık olarak alınmamalı, erkek hayvanlar tercih edilmelidir. Sinop genelinde kurbanlık hayvan sıkıntısı bulunmamaktadır. Kurbanlık hayvanların tür, ırk, cinsiyet ve yaş bilgilerinin sorgulanabilmesi amacıyla Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından “ TARIMCEBİMDE " isimli mobil uygulama sistemi hazırlanarak kullanıma açılmıştır.

Söz konusu mobil uygulama cep telefonuna yüklendikten sonra hayvanın küpe numarası girilerek hayvan bilgileri sorgulanabilmektedir. Kurbanlık hayvan sahipleri İl/İlçe Kurban Hizmetleri Komisyonunun belirlediği kurban kesim yerlerinde kurbanlarını kestirebilirler.

Kurban kesen vatandaşlarımızın kesilen hayvanlara ait kulak küpelerini ve pasaportlarını İl / İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerine teslim etmesi gerekmektedir. Dini bir vecibe olan Kurban vazifesi yerine getirilirken insan ve hayvan sağlığını korumak, hayvan refahının gözetmek, hayvanların hijyenik şartlarda kesilmesini sağlamak ve çevreyi kirletmemenin dini ve de insani bir vazife olduğu unutulmamalıdır.

Boyabat’ta iki katlı binada yangın ! Boyabat’ta iki katlı binada yangın !

Kurban etleri, parçalar halinde temiz kaplara konulmalı ve önce güneş görmeyen serin bir yerde hava alması sağlanarak kesim sıcaklığının oda ısısına düşmesi beklenmeli, daha sonra buzdolabına kaldırılmalıdır. Kurbanlık etler henüz kesim sıcaklığında iken buzdolabına poşet içinde veya hava alamayacak bir durumda büyük parçalar halinde üst üste konulursa, buzdolabı ısısı etin iç kısımlarını soğutmaya yetmeyeceğinden etin hava almayan kısımlarında çok kısa sürede bozulma ve kokuşma görülebilir. Hazırlanan etler, derin dondurucuda  -18 derecede saklanabilir. Çözdürülen et, hemen pişirilmeli ve tekrar dondurulmamalıdır. “ dedi.

- Boyabat Sesi