Yerel gazetelerin bu çağrısı duyulsun hakkımız yeniyor !

Yerel gazetelerin bu çağrısı duyulsun hakkımız yeniyor !

Hakkımız yeniyor 

Buradan yetkililere sesleniyoruz; biz yerel basın olarak bizlerin hakkı yeniliyor! Yerel gazetelerin yaşaması için en büyük unsur olan Resmi İlanlarla ilgili düzenleme halen yapılmadı.

Mal ve hizmet alımlarında şaibeyi ortadan kaldıran, devletin karı olan ve haksız kazancın önüne geçilmesinde en büyük engel olan ilan düzenlenmesi yaklaşık olarak 2 aydır çözüm bekliyor ve hükümet yetkililerinden bu konu ile ilgili olarak en ufak bir adım atılmış değil. Yerel gazetelerin yaşamasında ve yaşatılmasında ilanlar can suyudur.

Bu durum basın sektöründe çalışan yaklaşık 25 bin meslektaşımızın maaşlarını almakta güçlük çekmesine ve işverenin üzerine büyük yük binmesine neden olmuş durumda. Yıllık olarak düzenlenen cm / sütün artışları ile düzenleme yapılmamasının sebebi de; hükümet kanadını oluşturan 12 temsilcisinin atanmamasıdır. Bu atanma durumu olmadan Basın İlan Kurumu’nun Genel Kurulu toplanamamaktadır.

Bu kurul yaklaşık 14 aydır toplanamamıştır. Maliyetler hat safhada olup geçtiğimiz yıl bir paket gazete kağıdı 135 TL iken şuan döviz artışı ile birlikte 320 liraya kadar çıkmış ve gazetelerin yaşaması zorlaşmıştır. Buna istinaden sadece gazete kağıtlarındaki artışın dışında boya ve kalıp giderlerinde de ciddi artışlar olmuş ve yan ürünlerde de %200’lere varan zamlar olmuştur.

Her yıl Aralık ayında gerçekleşen ilan bedellerindeki artış bu yıl 2 aydır gündeme gelmemiştir. Burada eksiklik olarak hükümet kanadının temsilcilerinin bir an önce atanması ve çözüme kavuşması gerekmekte olup eğer bu duruma kısa zamanda çözüm bulunmazsa çoğu gazetenin kapanmasına yol açacaktır. Bunun sonucunda sadece gazete kapanmayı bırakalım bir çok etken olan tedarikçiler de zora girecektir. Makine satış yapanından kalıp satanına, boya satanına binlerce ustaya parça üretene kadar, buna istinaden de olarak bu iş çözüme kavuşmazsa bu durumdan yaklaşık 70 bin kişi etkilenecektir. Yerel gazetelerin yaşaması için yetkililerin bu sorunu bir an önce çözüme kavuşturmaları gerekmekte. Yoksa sokaklarda gazeteci kalmayacak ve halkın haber alma özgürlüğü bitecektir. Geçen iki ay içerisinde yayınlanan ilanlarla ilgili olarak da hakkımız yenmesin diyoruz…

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER