Uğur Mumcu, Sinop'ta anıldı 

Uğur Mumcu, Sinop'ta anıldı 

Uğur Mumcu, Sinop'ta anıldı 

Gazeteci-yazar Uğur Mumcu, ölümünün 26. yılında Sinop'ta anıldı.

Ankara'da 24 Ocak 1993'de aracına konulan bombanın patlatılması sonucu evinin önünde hayatını kaybeden Cumhuriyet gazetesi yazarı Uğur Mumcu, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Merkez İlçe Başkanlığı tarafından ölüm yıldönümünde Sinop'ta anıldı.  Uğur Mumcu'nun ismini taşıyan meydanda gerçekleştirilen anma töreni, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı. 

Daha sonra bir konuşma yapan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Merkez ilçe Başkanı Mustafa Tolga Kara, Türk basın tarihinin en değerli isimlerinden birisi olan Uğur Mumcu’yu rahmet ve minnetle andıklarını söyledi. Kara; “Bugün burada Türk basın tarihimizin en değerli isimlerinden biri, fikir ve kalem namusunun abide ismi, Araştırmacı Gazeteci-Yazar Uğur Mumcu’nun hain saldırı sonucu aramızdan ayrılışının 26.yıldönümü nedeniyle toplanmış bulunuyoruz. Uğur Mumcu, aydınlanma ve daha çok demokrasi yolunda yitirdiğimiz aydınlarımızdan sadece bir tanesidir. Yaşamını toplumun gerçekleri öğrenmesine adayan, gerçeklerin ve doğruların üzerine korkusuzca giden Uğur Mumcu Özgürlüğün simgesi Cumhuriyet’in sesi olmuştur” dedi.

İNSANLARA FİKİR SAHİBİ OLMADAN ÖNCE, BİLGİ SAHİBİ OLMALARINI ÖĞÜTLERDİ 

Uğur Mumcu’nun asla yer doldurulamayacak bir fikir insanı olduğunun altını çizen CHP Merkez ilçe Başkanı Mustafa Tolga Kara, Mumcu’nun, insanlara fikir sahibi olmadan önce, bilgi sahibi olmalarını öğütlediğini belirtti. 

Kara; “İnsanlara fikir sahibi olmadan önce, bilgi sahibi olmalarını öğütleyen Uğur Mumcu, Ülkemizde ve dünyada yaşanan gelişmeleri yakından takip ediyor, araştırıyordu. Bu cesur kalem, katledildiği güne kadar, emperyalizmin ülkemiz ve bulunduğumuz coğrafyaya yönelik karanlık planlarını açığa çıkartıp, bu planların uygulanmasında rol oynayan ‘’mafya-tarikat-ticaret ve siyaset’’ bağlantılarının üzerine büyük bir kararlılık ve cesaretle gitmiştir. Buralarda tezgâhlanan oyunları, yaratılan sömürüyü, bezirganlığı her fırsatta deşifre etmiştir” diye konuştu.

MUMCU, KARANLIK GÜÇLER TARAFINDAN KALLEŞÇE KATLEDİLDİ 

Uğur Mumcu’ un karanlık güçler tarafından kalleşçe katledildiğini belirten Kara sözlerine şöyle devam etti; “Mustafa Kemal Atatürk’ün yılmaz bir savunucusu olarak, Cumhuriyet düşmanlarıyla, karanlık ilişkiler yumağında devleti ele geçirmeye çalışan güçlerle, keskin kalemi cesur yüreğiyle yaşamı boyunca mücadele etmiştir.

Şimdi, her zamankinden daha çok, Uğur Mumcu ve diğer demokrasi şehitlerimiz gibi cesur, ilkeli ‘’Bağımsızlık, Özgürlük ve Demokrasi’’ mücadelesi veren, gazetecilere ihtiyaç duyulmaktadır. Demokrasi ve Özgürlük yolunda verilen mücadeleyi canları pahasına yücelten, Ülkemizin bölünmez bütünlüğünü, Atatürk İlke ve Devrimlerini, Cumhuriyetin Bağımsızlığını, Hukukun üstünlüğünü, Türk Milletinin onurlu yaşama mücadelesi için, Demokrasi şehidi olan ve daime içimizde yaşayacak olan Uğur Mumcu ve tüm demokrasi şehitlerimizi Sevgi-Saygı ve rahmetle anıyorum. Kimsenin düşüncelerinden dolayı tutuklanmadığı ya da öldürülmediği aydınlık yarınlar diliyorum.” Yapılan konuşmanın ardından CHP Sinop Belediyesi Meclis Üyesi Adayı Aydın Hakan Sönmez tarafından  Uğur Mumcu’nun ‘Sesleniş’ şiiri okundu.

Program bitiminde törene katılanlar meydanda bulunan Uğur Mumcu Anıtı'na karanfil bıraktı. Programa CHP Sinop Milletvekili Barış Karadeniz, CHP Sinop İl Başkanı Av. İnan Savaş Yüksel, Merkez İlçe Başkanı Mustafa Tolga Kara, CHP Sinop Belediye Başkan Adayı Barış Ayhan ile çok sayıda partili katıldı.


-Haber Merkezi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner115

banner124