Cengiz Demirel''Görev sırasında basını engelleme girişimi kabul edilemez''

Cengiz Demirel''Görev sırasında basını engelleme girişimi kabul edilemez''

Demirel'' Görev sırasında basını engelleme girişimi kabul edilemez''

Sinop 15 Eylül Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Demirel
“ Görev sırasında basını engelleme girişimlerini kabul edemeyiz.”
 
Sinop 15 Eylül Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cengiz Demirel, basın mensuplarının halk için, halk adına haber alma ve bunu halka ulaştırmakla görevli kişiler olduğunu hatırlatarak  “ bu görevin yerine getirilmesinde bir takım engelleme girişimleri ile karşılaşılması durumunda bunu kabul etmemiz ve sessiz kalmamız mümkün değildir.” dedi.

Son zamanlarda basın mensuplarının görevlerini yerine getirmeye çalıştıkları sıralarda bir takım engelleme girişimleri ile karşı karşıya kalındığını belirten Sinop 15 Eylül Gazeteciler  Cemiyeti Başkanı Cengiz Demirel “ Bunlar doğru olmayan davranışlardır. Kaldı ki bu gibi engelleme girişimleri toplum içinde ve kalabalık yerlerde yapılıyorsa telafisi mümkün olmayan sonuçlar doğurabilir. Bu nedenle dikkatli davranılmasında yarar vardır” dedi.

Basın mensuplarının görevlerini yaparken son engelleme girişiminin Erfelek’e bağlı bir köyde tüm toplumu derinden yaralayan bir kaza sonucu yaşamını yitiren küçük bir çocuğun cenaze töreninde yaşandığını belirten  Sinop 15 Eylül Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cengiz Demirel “ Yaşanan acıyı tüm toplumla paylaşmak üzere cenaze alanında bulunan Demirören Haber Ajansı muhabirleri Erfelek Belediye Başkanı Sayın Mehmet Uzun’un engelleme girişimi ile karşı karşıya kalmışlardır. bilinmelidir ki, özellikle bu gibi acıların son derece yüksek olduğu yerlerde gazeteciler görevlerini çok zor şartlarda yerine getirirler ve yaşanan acının farkında olarak hareket ederler. Basın mensubu arkadaşlarımız bu noktada da aldıkları eğitimlerin sonucu olarak üzerlerine düşeni yapmışlardır. Özellikle bu gibi ortamlar bir çok riski de beraberinde getirir. Bu ortamlarda basın mensubunun ‘ son derece iyi bir niyete’ dayalı da olsa alenen engellenmeye çalışılması son derece tersi bir algıya sebebiyet vererek, çevredeki kişilerin galeyanına varan sonuçlar yaratabilmektedir. Bu nedenledir ki, bu gibi ortamlarda bulunan, akil ve sağduyulu kişilere düşen acılı kesimi teskin etmeye çalışmaları ve basın mensuplarının çalışmalarını kolaylaştırmalarıdır. “ şeklinde konuştu.

-Haber Merkezi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner115