Boyabat'ta kurbanlıklar görücüye çıktı

Boyabat'ta kurbanlıklar görücüye çıktı

Boyabat'ta kurbanlıklar görücüye çıktı

Boyabat Canlı Hayvan Pazarında Kurban Bayramı'na sayılı günler kala hareketlilik yaşanıyor.

Kurban Bayramı'na sayılı günler kala bölgenin en önemli kurban pazarlarından biri olan Boyabat Canlı Hayvan Pazarı'nda kurbanlıklar görücüye çıktı. Boyabat'tan ve çevre il ilçelerden gelen vatandaşlar sabahın erken saatlerinde kurban pazarına akın etti.

5.230 m² alan üzerine kurulan Boyabat Canlı Hayvan Pazarında küçükbaş hayvanlar 2 bin lira ile  6 bin lira arası fiyatlarla alıcı bulurken, büyükbaş kurbanlık fiyatları ise 12 bin liradan başlayıp 45 bin liraya kadar çıkabiliyor.

Fiyatların geçen seneye oranlar yükseldiğini söyleyen besiciler  '' Genel olarak pazardaki fiyatlar geçen seneden haliyle yem fiyatlarından dolayı biraz daha yüksek. Her şey pahalılaştı. Yem, gübre ve maliyetler çok arttı. Bu da fiyatlara yansıdı.Bugün pazarın ilk günü Kurban Bayramına kadar elimizdeki hayvanlarımızı satmayı hedefliyoruz. '' ifadelerini kullandılar.

İlçe Tarım Müdürlüğü pazarda denetim yapıyor

Kurban satışlarının başladığı ilk günde kurbanlık hayvanlarda yoğunluk görülürken, İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü veteriner hekimleri de kurban pazarında hijyen kurallarına uyum ve satış için gerekli belgelerin denetimlerine devam ediyor.

İlçe Tarım ve Orman Müdürü Murat Usta yaptığı açıklamada "Kurbanlıkların kulak küpesi, aşıları, pasaport belgeleri, yaş tayini ve genel sağlık durumu Boyabat İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğümüzde görevli veteriner hekimlerimizce kontrol edilerek kurbanlık vasfını taşıyanların pazarda kalmasına izin veriliyor, kurban vasfı taşımayanların pazarda satışına izin verilmiyor" dedi.

Usta, ilçeden il dışına nakil olan kurbanlıkların haricinde ilçenin ihtiyacını fazlaca karşılayabilecek durumda kurbanlık olduğunu vurgulayarak "Bütün yetiştiricilerimize gösterdikleri hassasiyet için teşekkür eder, vatandaşlarımızın Kurban Bayramını tebrik ederim." dedi.

- Boyabat Sesi
 

Güncelleme Tarihi: 04 Temmuz 2022, 14:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner112

banner114