Boyabat'ta Büyük Zaferin 100. yıl dönümü kutlandı

Boyabat'ta Büyük Zaferin 100. yıl dönümü kutlandı

Boyabat ilçesinde 30 Ağustos Zafer Bayramı'nın 100. yıl dönümü dolayısıyla tören düzenlendi.

Boyabat Hükümet Konağı'nda Kaymakam Enver Yılmaz ve Belediye Başkanı Hüseyin Coşar tarafından Atatürk büstüne çelenk sunumu gerçekleştirildi.

İlçe Kaymakamı Enver Yılmaz, makamında tebrikleri kabul ederken yaptığı konuşmasında, birlik ve beraberlik içinde olduğumuz müddetçe başaramayacağımız hiç bir şey yoktur, dedi.

 Yılmaz, konuşmasında "

"Varlıkla yokluk arasında gidip gelen bir millet, her şeyini ortaya koymak suretiyle, bir ruh gücüyle büyük bir zafer kazanmıştır. Böyle bir milletin mensubu olmaktan, bu millete hizmet etmekten büyük şeref duyuyoruz.

Bizlere düşen görev, bizden öncekilerin bize bıraktığı bütün emanetleri alıp, daha iyi yerlere, daha iyi noktalara taşımaktır. Birlik ve beraberlik içinde olduğumuz müddetçe başaramayacağımız hiç bir şey yoktur.

Bu duygu ve düşüncelerle başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere bütün şehitlerimizi, gazilerimizi minnetle, saygıyla anıyorum. İnşallah nice yüz yıllara ulaşacağız." ifadelerineyer verdi.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından Boyabat İlçe Jandarma Komutanlığı'nda görevli J. Asb. Çvş. Sadık Şahin, günün anlam ve önemi üzerinde yaptığı konuşmasında, 30 Ağustos Zaferi'yle Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk'ün yaktığı özgürlük ateşi, yalnızca Türkler'in değil, dünyadaki ezilmiş bütün ulusların da hürriyet meşalesi olmuştur, dedi.

Şahin, konuşmasında; 

"Bu gün asil Türk Milleti ve onun bağrından çıkan kahraman Türk Ordusu'nun en şanlı zaferlerinden biri olan 30 Ağustos Zaferi'nin 100. yıldönümüdür. Bu zafer Ulu Önder Atatürk'ün önderliğinde çelikleşmiş bir milli birlik ve beraberlik ruhu içerisinde, dünyanın en güçlü ordularına karşı elde edilen, hürriyet ve bağımsızlık aşkı ile yanan bir milletin, sarsılmaz azim ve inancının zaferidir.

Bu zafer ülkemizi parçalamak ve milletimizi esaret altına almak, hatta yok etmek isteyen güçler tarafından yıllar boyu sinsice hazırlanan planların, o gün için sonuncusu olan Sevr paçavrasının yırtılıp atıldığı, bu toprakların, hakiki ve sonsuza kadar tek sahibi olan yüce Türk Milleti'nin ve kahraman Türk Ordusu'nun bağımsızlığı ve hürriyeti söz konusu olduğunda nasıl şahlandığının tüm dünyaya gösterildiği, yeni Türkiye Cumhuriyeti devletinin temellerinin atıldığı, Türk birlik ve beraberliğinin, kudret ve kabiliyetinin nelere muktedir olduğunun tüm dünyaya gösterildiği ve öğretildiği gündür. 

30 Ağustos Zaferi, Balkan Harbi'nin hemen ardından gelen Birinci Dünya Harbi'nde; dört yıl gibi uzun bir zaman, Avrupa'nın Avrupa'nın ve Dünya'nın en büyük devletleriyle savaşarak bitkin düşen bu milletin 3 yıl üç ay 11 gün gibi uzun bir zaman katlandığı sıkıntıların ve döktüğü kanın bedeli olan, tarihte benzeri bulunmayan eşsiz bir zaferdir.

Türk Milleti'nin kaderini belirleyen, 30 Ağustos Zaferi, Türk Ulusu için tarihte bir dönüm noktasıdır.Düşmanları ve onların ülke içindeki işbirlikçileri tarafından yok edilmeye ve paylaşılmaya karar verilerek, toprakları işgal edilmiş, ordularının elinden silahları alınıp askerleri terhis edilmiş, yıllardır devam eden savaşlarda bütün kaynakları harcanmış ve yetişmiş insan gücünü kaybetmiş, büyük bir imparatorluktan Ulu Önder Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk , bir milli devlet ve kahraman bir ordu çıkarmayı başararak, 30 Ağustos 1922'de Anadolu'daki yüzlerce yıllıkTürk varlığına kast edenleri tarihe gömmüştür.

Bu muharebede Türk Ordusu "Dört beş ayda düşürülemez" denilen düşman mevzilerini altı günde çökertmiş, Afyon - İzmir arası 400 kilometrelik takip harekatını da on günde gerçekleştirmiştir. Bu yıldırım harbi ile zalim düşman ordusunun büyük bir kısmı inanılmayacak kadar az bir zamanda yok edilmiş, istila amacı ile topraklarına çıkanlar ağır bir yenilgiye bir daha dönmemek üzere geri gönderilmişlerdir.

Bu müthiş zafere ulaşmak için Türk Milleti katlanılmaz olana katlanmış, dayanılmaz acılara dayanmıştır.

Mazisi şan ve şerefle dolu bir milletin çocukları olarak, bu zaferle ne kadar övünsek azdır.Çünkü her evresi ile düşünülmüş, hazırlanmış, yönetilmiş ve zaferle sonuçlandırılmış olan bu hareket, Türk Ordusu'nun Türk subay ve komuta heyetinin yüksek kudret ve kahramanlığını tarihte bir daha kanıtlanmıştır.

Türk Milleti'nin hürriyet ve istiklal mücadelesinin ölümsüz bir abidesi olan 30 Ağustos Zaferi ile vatanımız ve milletimizin aydın, mutlu ve müreffeh geleceği garanti altına alınmıştır. Bu zaferle, eşsiz Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk'ün yaktığı özgürlük ateşi yalnızca Türkler'in değil, dünyadaki ezilmiş bütün ulusların da hürriyet meşalesi olmuştur.

Türk tarihine altın harflerle yazılmış olan bu zaferin 100. yıldönümünde böyle kahraman bir milletin mensubu olmak ve bu millete hizmet etmekten gurur duyuyoruz.

Büyük önder, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile dava arkadaşlarını ve vatan toprağının bedelini canlarıyla ödeyen aziz şehitlerimizi bir kez daha rahmet ve saygıyla anıyor, kahramanlıklarıyla destanlar yaratmış gazilerimize şükranlarımızı sunuyoruz.

Şanlı zaferin 100. yıldönümü, Türk Milleti'ne ve onun bağrından çıkan kahraman ordusuna kutlu olsun." ifadelerine yer verdi.

Töreninin ardından Kaymakam Yılmaz, tebrikleri kabul etti.

Kutlama programında, Kaymakam Yılmaz ve beraberindeki protokol heyeti, Boyabat Şehitliği ve Şehir Mezarlığındaki şehit kabirlerini ziyaret etti. Ziyarette Kur'an-ı Kerim ve dualar okundu.

Törene İlçe Kaymakamı Enver Yılmaz, Belediye Başkanı Hüseyin Coşar, Cumhuriyet Başsavcısı Habibullah Keser, Baro Temsilcisi Av. Hüseyin Çelik, İlçe Emniyet Müdürü Yunus Emre Gökmen, İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Şeref Kutu, Meslek Yüksek Okulu Müdürü Dr. Öğ. Gör. Abdullah Eravcı, Ak Parti İlçe Başkanı Mustafa Yaylaoğlu, CHP İlçe Başkanı Mehmet Alarslan, İYİ Pari İlçe Başkan Vekili Mustafa Erdem, kurum amirleri, stk temsilcileri ve diğer ilgililer katıldılar.

Mahmut Coşkun


 

Güncelleme Tarihi: 30 Ağustos 2022, 17:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner112

banner114