Boyabat'ta 58. Kütüphaneler Haftası kutlamaları başladı

Boyabat'ta 58. Kütüphaneler Haftası kutlamaları başladı

Boyabat ilçesinde İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Yusuf Kemal Tengirşenk İlçe Halk Kütüphanesi  Müdürlüğü tarafından hazırlanan 58. Kütüphaneler Haftası kutlamaları 15 Temmuz Şehitler Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen etkinliklerle kutlanmaya başladı.

Boyabat ilçesinde 58. Kütüphaneler Haftası etkinlikleri saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunuşu ardından İlçe Kaymakam'ı Enver Yılmaz haftanın anlam ve önemi üzerine konuşma gerçekleştirdi.

15 Temmuz Şehitler Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen etkinlikte konuşan Kaymakam Yılmaz, "Kitaplar bizi farklı dünyalara alır götürür. İç dünyamızı zenginleştirir. Bize farklı ufuklar açar. Çok çok kitap okumalıyız. Ancak her kitabı anlayarak okumalıyız. Cemil Meriç'in dediği gibi kitapları anlayarak okumak, iç dünyamızı zenginleştirdiği gibi zekamızı da kibarlaştırır. Bizler, çocuklarımızın kütüphanelere daha fazla zaman ayırıp, bilgili kültürlü nesiller yetişmesini istiyoruz. Haftanın hayırlara vesile olmasını diliyorum" dedi.

Yılmaz, programın zengin içerikli ve çok güzel hazırlanmış olduğunu da vurgulayarak kütüphane müdürü Sultan Erkan ve emeği geçenlere teşekkür etti.

Sinop İl Kültür Müdürü Metin Sürer, konuşmasında, "Kütüphanede Hayat Var" teması ile tüm ülkemizde kutlanan 58. Kütüphaneler Haftası'nın Sinop ili ve ilçelerinde de sayın valimiz ve kaymakamlarımızın öncülüğünde çeşitli etkinliklerle kutlanmaktadır, dedi.

Süren, "İnsanların ortak hafızası olan kütüphanelerimiz bilgiye erİşimi onun kullanılmasını ve paylaşılmasını sağlayıp geçmişimizden geleceğe uzanan güvenli bir yol inşa etmekle birlikte, gereken alışkanlıkların kazandırılmasını sağlayarak günümüzde sadece kitap okumakla sınırlandırılabilecek alanlar değil, tüm yaş aralıklarını kapsayan insanların farklı yönlerini geliştirebilecekleri yaşam merkezi haline gelmiştir." ifadelerinde bulundu.

Program, Yusuf Kemal Tengirşenk İlçe Halk Kütüphanesi Müdürü Sultan Erkan'ın sunumu, Yılın İcadı adlı video gösterimi, Hacivat ve Karagöz oyunu, "Ben Kimim" adlı drama gösterisi, "Üç Dakika" adlı yazı. "Kitap" adlı video gösterimi, "Kütüphanede Hayat Var" sunumu ve ödül töreni ile sona erdi.

Törene, Belediye Başkanı Şefik Çakıcı, İlçe Jandarma Komutanı J. Yüzbaşı Şeref Kutu, Ak Parti İlçe Başkanı Mustafa Yaylaoğlu, CHP İlçe Başkanı Mehmet Alarslan, daire amirleri ve dğer ilgililer katıldılar.

Kaymakam Enver Yılmaz ve Belediye Başkanı Şefik Çakıcı, Kültür Merkezi bahçesinde bekleyen Boyabat Eğitim Spor Kız Futbol takımı yönetimi ve futbolcularını da başarılarından dolayı tebrik edip, başarılarının devamını dilediler.

Hafta sonuna kadar devam edecek olan 58. Kütüphaneler Haftası kutlama programı aşağıdaki etkinliklerle devam edecek.

29 Mart 2022 saat 14.00'da Boyabat İlçe Halk Kütüphanesi'nde Uğur Somuncu ile "Tohumun Yolculuğu" söyleşisi, 

30 Mart 2022 Çarşamba günü saat 14.00'da Hüseyin Ceylan ile söyleşi, okur- yazar buluşması, 

31 Mart 2022 Perşembe günü saat 10.00'da Boyabat İlçe Halk Kütüphanesi'nde Fadıl Cıstık ile "Gençlerle Hasbihal" ve aynı gün saat 14.00'da Hüseyin Özcan ile "Kitap Okumanın Kazandırdıkları" adlı söyleşi, 

01. Nisan 2022 Cuma günü Hükümet Konağı önünde "Birlikte Okuyoruz" ve Gezici Kütüphane etkinlikleri.

02. Nisan 2022 Cumartesi günü Boyabat İlçe Halk Kütüphanesi'nde saat 13.00'da "Masal Okuma", 14.00'da "Anadolu Masalları" etkinlikleri 

Mahmut Coşkun

Güncelleme Tarihi: 29 Mart 2022, 15:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner112

banner114