Boyabat'ta 24 Kasım Öğretmenler Günü kutlandı

Boyabat'ta 24 Kasım Öğretmenler Günü kutlandı

Boyabat'ta 24 Kasım Öğretmenler Günü kutlandı

Boyabat ilçesinde 24 Kasım Öğretmenler Günü kutlamaları kapsamında program düzenlendi.

Boyabat ilçesinde Boyabat ilçesinde 24 Kasım Öğretmenler Günü kutlamaları kapsamında Hükümet Konağı önünde Çelenk Sunma programı düzenlendi.

İlçe Milli Eğitim Müdürü Osman Özkan tarafından Atatürk Anıtına çelenk sunumu ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunuşu yapıldı.

Kutlamalar 15 Temmuz Şehitler Kültür Merkezi'nde saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunuşu, Kur'an Tilaveti ardından Boyabat İmam Hatip Ortaokulu Türkçe öğretmeni Özlem Oltulu'nun günün anlam ve önemiyle ilgili konuşmasıyla devam etti.

Oltulu, konuşmasında büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ün millet mektepleri başöğretmenliğini kabul ettiği 24 Kasım günü, 1981 yılından bu yana Öğretmenler Günü olarak kutlanmaktadır, dedi.

Oltulu "Bugün 24 Kasım Öğretmenler Günü. Öğretmenlik mesleğini, öğretmenin toplumdaki yerini ve önemini belirtmek, saygınlığını artırmak, öğretmenler arasında sevgi, saygı ve dayanışma bağlarını kuvvetlendirmek, emekli öğretmenlerimizi saygı ile anmak, mesleğini icra ederken çeşitli saldırılara maruz kalarak şehit düşmüş ve dünyadan ahirete göçmüş öğretmenlerimizi rahmet ve saygı ile anmak amacıyla, bir araya gelmiş bulunuyoruz.
    
Bugün tüm öğretmenlerimizin hizmetlerine karşılık, saygı ve sevgi ile anıldığı, öğretmen ve öğretmenlik mesleği ile ilgili farkındalığın oluştuğunu güzel bir gündür. 
     
İnsanoğlu var olduğu günden beri onun eğitimi de en az fiziksel varlığı kadar önemli ve değerli kabul edilmiştir. İnsan, içinde doğup büyüdüğü aile ortamında temel bilgileri aldıktan sonra daha donanımlı hale gelmesi için bir öğretmene ihtiyaç duyar. İnsan, öğretmen sayesinde ancak ahlakı, maneviyatı, bilgiyi beceriyi, medeniyeti öğrenebilir. 
     
Yüce Kitabımız Kuran "Oku!" emiri ile başlamıştır. Yine "Hiç bilenler ile bilmeyenler bir olur mu?" ayetini bilmeyenimiz nerede ise yok gibidir. İnsanlığın en kıymetli öğretmeni olan Sevgili Peygamberimiz "İlim Çin’de dahi olsa onu alınız." "İlim öğrenmek, kadın-erkek her Müslümana farzdır." sözleri öğrenmenin ve öğretmenin değerini ifade etmektedir. Bütün bu büyük hakikatlerin insana aktarılması işini üstlenen ideal insandır öğretmen. Bundan dolayıdır ki biz öğretmenler, üzerimizdeki ağır sorumluluğun bilinci ile hareket etmeli, mesleğimizi en güzel bir şekilde yerine getirmeye gayret etmeliyiz.
   
Öğretmen çok iyi bilir ki, sevgi olmadan bu mesleğin ideal bir şekilde yapılması mümkün değildir. Öğretmenlerini sevme oranına göre çocuklarımız eğitim öğretimde başarı göstermektedir. Kalbimizde öğrencilerimize duyduğumuz sevgi, onların eğitim öğretim bakımından gelişmesini, kişiliklerinin oluşumunu sağlayan en temel şeydir. Kısaca sevgi öğretmenlik mesleğinin özüdür.
   
Öğretmen, öğrencilerine ve bütün topluma aydınlanmada liderlik yapma misyonunun sahibidir. Bu nedenle sürekli kendini geliştirmeli, yenilikleri yakından takip etmeli, mesleğinin onurunu ve şerefini her zaman korumalıdır. Bizim her halimiz saygınlığımızı arttırmalıdır.
  

Devletimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün vecizeleri ile sözlerimi tamamlamak istiyorum.

"Dünyanın her tarafında öğretmenler insan topluluğunun en özverili ve saygıdeğer unsurlarıdır.", "Öğretmenler; Yeni nesli, Cumhuriyetin fedakâr öğretmen ve eğitimcilerini, sizler yetiştireceksiniz ve yeni nesil, sizin eseriniz olacaktır" 
  
Bu duygu ve düşünceler ile tüm öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Gününü kutluyor, ebediyete intikal eden sevgili öğretmenlerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyoruz."
ifadelerinde bulundu.

Program öğrencilerin şiirlerini okumaları, video gösterimi, oratoryo gösterimi, müzik korosunun şarkı ve türkülerini seslendirmesi, çeşitli yarışmalarda dereceye girenlere ödüllerinin verilmesiyle sona erdi.

Programa Belediye Başkanı Hüseyin Coşar, Cumhuriyet Başsavcısı Habibullah Keser, Adli Yargı, Adalet Komisyonu Başkanı Mehmet Çağrı Alperen, İlçe Emniyet Müdürü Yunus Emre Gökmen, İlçe Jandarma Komutan Vekili Asb. Kd. Bçşv. Ömer Öztepe, Boyabat Meslek Yüksek Okulu Müdürü Dr. Öğ. Gör. Abdullah Eravcı, CHP İlçe Başkanı Mehmet Alarslan, öğretmen ve öğrenciler katıldılar.

Mahmut Coşkun


 

Güncelleme Tarihi: 24 Kasım 2022, 13:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER