Boyabat Katı Atık Bertaraf tesisi faaliyete girdi

Boyabat Katı Atık Bertaraf tesisi faaliyete girdi

Boyabat Katı Atık Bertaraf tesisi faaliyete girdi

Boyabat Belediye Başkanı Hüseyin Coşar Katı Atık Bertaraf Tesisinin faaliyete girdiğini açıkladı.

Sinop’un Boyabat ilçesinde 20 hektarlık alanda 27 Milyon Türk Lirasına mâl olan  Boyabat, Durağan ve Saraydüzü ilçelerinin çöp sorununu çözmek amacıyla kurulan Katı Atık Bertaraf tesisi faaliyete girdi. Tesisin faaliyete geçtiğini açıklayan Belediye Başkanı Hüseyin Coşar 35 yıllık vahşi depolamanın son bulacağını ifade ederek ;

‘’ Bizim bir çöp sorunumuz var bu konuda yeterli olmadığımızı biliyorum. Ancak burada bir personel açığı olduğunu da herkes biliyor. Belediyemiz Çevre ve Şehircilik Bakanlığıdan personel talep etmek için görüşeceğimiz dönem deprem felaketi yaşandı. Bu yüzden de personel ihtiyacımız ileri bir tarihe ertelenmiş. Bizim Boyabat Belediyesinde çalışacak vasıflı personele ihtiyacımız bulunuyor. Bu konuda bakanlıktan resmi talebimizi ilettik. Buna rağmen biz hizmetimize devam ediyoruz.

Katı atık bertaraf tesisimizi kuran firma yetkilileri ilçemizde. Bu tesisimizde gerekli çalışmalar yapılıyor. Dün akşam itibariyle deneme süresi için düğmeye basıldı hayırlı uğurlu olsun artık tesis faaliyete başladı. Tesis saatte 25 ton çöp işleyecek seviyede. İhaleye çıktığımız dönemlerde ihaleye giren firma olmadı. Çevre illerde bile bulunmayan bir tesis olduğunu söyleyebilirim. Elemanlarıyla birlikte firmamız şuan çalışmalaya başladı. Çok süreceğine inanmıyorum en geç Ekim ayının sonuna kadar Boyabat’ta 35 senelik vahşi depolamayı sonlandıracağız. Bu çalışmalar sonrasında yönetmelikleri yerine getirerek oradaki ıslah çalışmalarını yapmamıza rağmen çöplük  biriken gazlar sebebiyle en az 4-5 sene ağır ağır yanmaya devam edecek. Çünkü burada alabildiğine bir gaz yığılması var. Ancak biz gerekli tedbiri alacağız koku ve duman meydana gelmeyecek. ‘’ dedi.

YORUM EKLE
YORUMLAR
memleket
memleket - 7 ay Önce

sorum şu 35 ton saatte işleyen bir tesisin Boyabatta ne işi var neden bukadar para verildi . saatte 2 ton işleyen bir tesis yapsaydınız. dünyanın parasını harcadınız görende birsey yaptınız zannedecek Türkiyenin en kötü yönetilen belediyelerinden biriyiz. halka hizmet yok üç beş aileye hizmet var.

SIRADAKİ HABER

banner115