Boyabat ilçesinde 24 Kasım Öğretmenler Günü, düzenlenen törenlerle kutlandı. 

Boyabat ilçesinde 24 Kasım Öğretmenler Günü, düzenlenen törenlerle kutlandı. 

Boyabat ilçesinde 24 Kasım Öğretmenler Günü İlçe Milli Eğitim Müdürü Osman Özkan'ın hükümet konağı önündeki Atatürk Anıtı'na çelenk sunumuyla başladı. 

Mevlana Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Salonunda Sarıağaççayırı Ortaokulu ve Yeşilyurt İlkokulu öğretmen ve öğrencilerinin birlikte hazırladıkları programda, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunuşu sonrasında şehit olan ve vefat eden öğretmenler için Kur'anı Kerim ve hatim duası okundu.

Sunuculuğunu Sarıağaççayırı Türkçe öğretmeni Muhammed Demircan'ın yaptığı programda günün anlam ve önemi üzerinde konuşan Yeşilyurt İlkokulu Sınıf öğretmeni Çiğdem Karagöz, öğretmenlik bir bahar güneşi gibidir. Nasıl can verirse güneş havaya, suya, toprağa, öğretmen de öyle can verir bir topluma, diyerek şöyle devam etti 

"Bugün öğretmen olmanın sevinci ile yine doluyuz. Aylardan Kasım ve hazanı iliklerimize kadar hissederken uğurluyoruz ve yol alıyoruz ser bir kışın ortasından bahara. Ateşli yüreklerimiz atıyor soğuklara inat edercesine buraya gelmişiz. Bir ateşimiz var, unutmayalım, irfan ateşi. Canlansın diye bir odun atıyoruz burada her gün ateşimize. Bu dava kutlu, bu dava umutlu olacak. Yeterki göreve başladığımız o ilk günkü şevkimizi yitirmeyelim, irfan ateşinden uzak kalmayalım. Yoksa bahar olmayacak. Asla olmayacak. Baharı olmayan uluslar karanlıklara mahkumdur hayatta.

Öğretmenlik bir bahar güneşi gibidir. Nasıl can verirse güneş havaya, suya, toprağa... Nasıl fer verirse bahar için kışın ayazında donmuş toprağa ! Öğretmen de öyle can verir bir topluma. Onu alır muasır medeniyetler halitasında yeri nere ise oraya koymak ister. İnsanlık, öğretmen sayesinde tanışmıştır medeniyetle. Öğretmendir karanlıklardan aydınlığa çıkaran, odur bizi buralara getiren , odur bize eğitimin bir bayrak yarışı olduğunu telkin eden. Odur bize hayatın diğer adının da insanca yaşamak olduğunu belleten.

Sihirli bir el gibidir öğretmenimin eli kara tahtaya değdiğinde, bileği büyük bir aşkla kıvrılır, tebeşirini alır. Öğrencilerine bir şey öğretmek arzusu ile hafifçe kırar belini ve tahtaya yazısını yazar. En anlamsız sanılan şeylere onun eli değdiğinde mana yüklenir. Kimi zaman şiirler, kimi zaman kafamıza takılan problemler, kimi zaman hayatın anlamı onun elinden dökülür kara tahtaya. Yüreğimize dökülür kara tahtadan bir ferahlık. 

Öğretmen ölümsüzdür. Yurdun çeşitli yerlerinde kar, kış, yağmur, soğuk demeden okuluna giden. İstiklal Marşımızı yavrularına ezberleten, çocuklarını hayata hazırlayan. Tıpkı kahramanlar gibi uğruna savaş verdiği bir ideali var. Kaybolmaması gereken yarınlar uğruna hava muhalefetini, çileli olumsuzlukları tanımaz. Hiçbir engel duramaz inanmışlığı karşısında. Umudunu yitirmez. Adı Hasan beydir. Ayşe Öğretmendir adı. Ama mutlu olmasını gerektirecek kutsal bir sıfatı vardır. Öğretmen. Ab-ı hayat gibi bir şey. Dünyanın en anlamlı şeyi olsa gerek, fanilik içinde var olmak. Arkadan gelen kafile sizin izinizden yürüyor geleceğe. Şu gök kubbede hoş bir seda  bırakmak olsa olsa, budur zannımca. 

Bu duygu ve düşüncelerle tüm öğretmen arkadaşlarımızın öğretmenler gününü kutlarken, başta Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk ve ebediyete intikal etmiş tüm öğretmenlerimizi saygı ile anıyorum, ruhları şad olsun diyorum." ifadelerinde bulundu. 

Öğrencilerin günün anlamıyla ilgili şiirlerini okumaları, oratoryo ve gösterilerin ardından emekli öğretmenlere hizmet belgeleri sunuldu. Program ödül töreniyle sona erdi. 

Etkinliklere İlçe Kaymakamı Fatih Aksoy, Belediye Başkanı Şefik Çakıcı, İlçe Jandarma Komutamı Teğmen Murat Keskin, İlçe Emniyet Müdür Vekili Dağistan Çağıran, İlçe Milli Eğitim Müdürü Osman Özkan, Ak Parti İlçe Başkanı Ferhat Yıldız, MHP İlçe Başkanı Engin Aydın, kurum amirleri, okul müdürleri, öğretmenler, öğrenciler ve veliler katıldılar.

Mahmut Coşkun

Güncelleme Tarihi: 02 Nisan 2020, 20:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner115