Boyabat ilçesinde çiftçiler tarafından yetiştirilen sebze fidelerinin satışları başladı.

Boyabat ilçesinde çiftçiler tarafından yetiştirilen sebze fidelerinin satışları başladı.

Boyabat ilçesinde baharla birlikte tarlalar ve bahçelerde sebze ekimi başlarken sebze fidesi üreticileri de Büyükcami önünde, köy pazarında ve Pazartesi günleri de hal yerinde fidelerini satışa sundular.

İlçede havaların ısınmaya başlamasıyla birlikte seralarda yetiştirilen domates, biber, patlıcan, salatalık, kabak, çilek, kavun ve karpuz gibi birçok sebze fideleri tezgahlarda satışa sunulmaya başlandı. En çok rağbet gören fidelerin ise domates, biber, salatalık ve patlıcan olduğu belirtildi.

Fideler tek olarak topraklı ve tolaraksız olarakta 10-15 adet bağ şeklinde alıcılarını beklerken 2,5 lira ile 3,5 lira arasında satılıyor.

Üreticiler bu yıl fide satışlarının düştüğünü belirterek, koronavirüs salgınına karşı alınan tedbirler kapsamında gurbetçilerin ilçeye gelemediğini söylediler.

Fide satış alanında rastladığımız Boyabat Ziraat Odası Başkanı Cemil Elmacı, fide dikimi sezonunun hayırlı olmasını dileyerek "Allaha şükür piyasa yeni yeni canlanıyor. Yüksek köylerde henüz başlamadı ama ovalarda fide dikimleri başladı. İnşallah bereketli bir yıl olur. Sağlık sıhhat diliyorum, çiftçilerimize, milletimize. Rabbim bizi bu koronadan kurtarsın. Şimdiden tüm vatandaşlarımızın Ramazan Bayramını tebrik ediyor, hayırlara vesile olmasını diliyorum. Tüm çiftçilerimize yeni sezonda sağlıklı ve bereketli çalışmalar diliyorum." dedi.

Mahmut Coşkun

Güncelleme Tarihi: 05 Mayıs 2020, 12:04
YORUM EKLE
banner100
SIRADAKİ HABER

banner95