Boyabat vefat ! Pakize Şahin hayatını kaybetti Boyabat vefat ! Pakize Şahin hayatını kaybetti

Dededen babaya, babadan toruna miras lezzet şöleni ‘’ Boyabat Sırık Kebabı ‘’

Sinop Valiliği tarafından başlatılan Yaşayan Hazinelerimiz programı kapsamında haftanının konusu olarak Tescilli Boyabat Sırık Kebabı işlendi.

Boyabatlı Sırık Kebapçısı Ali Postaloğlu, yarım asırlık ustalık hikayesini ve sırık kebabı pişirmenin püf noktalarını paylaştı.

Dededen babadan bu mesleğin miras kaldığını söyleyen Postaloğlu, kendisinin de mesleği oğluna devredeceğini ifade etti. Ali Postaloğlu Sırık Kebabı’nın püf noktalarını şu şekilde anlattı ;  ‘’ Asırlardır dedelerimizden gelen Sırık Kebabıdır. 42 yıl önce bu mesleğe başladım ben. Babalarımız, dedelerimiz vefat etti. İşlerimiz güzel, babamla 35 yıl çalıştım. Bu mesleği bize öğretti elimizden gelen gayreti gösteriyoruz.

Ocağı önce bir saat yakacaksınız, hızlı yanarsa et kart olur. Burada köy çöreklerini örnek gösterebiliriz alev hızlı yanarsa içi çiğ kalır aynı şekilde Sırık Kebabı’nda da bu geçerlidir. Sırık Kebabı’nı pişirmek için odunu özel olmalıdır. Pişme aşamasında da serit dediğimiz yağından üzerine dökeriz. Kuzuyu Sırığa taktıktan sonra bir avuç tuz koyarız, karnını dikeriz, inmesine bir saat kala açar suyunu akıtırız. Ondan sonra yarım saat  suyunu almak için pişirmeye devam ederiz bu işlem sonrasında ise yemeye hazır hale gelir. Ben babamdan aldım benden sonra da oğlum Volkan’a bu mesleği miras bırakacağım.  ‘’