CHP’li Karadeniz, yeniden aday adayı

CHP Sinop Milletvekili Barış Karadeniz 28. Dönem Milletvekilliği için CHP’den Sinop Aday Adayı oldu.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Sinop Milletvekili Barış Karadeniz, 14 Mayıs’ta gerçekleştirilecek olan Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekilliği Genel Seçimlerinde CHP’den Sinop Milletvekili Aday Adayı olduğunu söyledi.

CHP Sinop İl Başkanlığı binasında düzenlenen basın toplantısı ile 14 Mayıs Pazar Günü gerçekleştirilecek olan Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Genel Seçimlerinde CHP’den Sinop Milletvekili Aday Adayı olduğunu belirten Barış Karadeniz, basın toplantısına katılım sağlayanlara hoş geldiniz diyerek konuşmasına başladı.

Açıklamasına Ramazan ayının ülkemize refah, huzur ve mutluluk getirmesini dileyerek başlayan Barış Karadeniz; “İnşallah 14 Mayıs’tan sonra bu Ramazan ayının bereketi 12 aya yayılacak. Ülkemiz ağır günlerden geçiyor, bir deprem felaketi yaşadık. 25 gün sizlerin temsilcisi olarak Sinop Milletvekili olarak deprem bölgesindeydik. Sizlerin acısını onlarla paylaştık, çok zor günler yaşadı. Allah bu felaketleri ülkemize bir daha yaşatmasın. Ama şunu da gördük orada sıkıntı yaşayan vatandaşlarımıza çadır veremeyen bir hükümeti de gördük. Allah razı olsun tekrara belediyelerimizden, hiç ayırım yapmıyorum o parti, bu parti. Bütün belediyelere teşekkür etmek istiyorum huzurunuzda, büyük işler başardılar. Orada vefat edenler hemşehrilerimize tekrara başsağlığı diliyorum. İlimizde bir sel felaketi yaşadık, 16 vatandaşımızı kaybettik. Burada da zor günler yaşadık, o günlerde sevgili Ayancık Belediye Başkanım Hayrettin Kaya’ya,  sevgili Sinop Belediye Başkanım Barış Ayhan’a çok teşekkür ediyorum. Dayanışma ruhunu bir kentin nasıl zor günlerde dayanışma ile kalkınacağını iki belediye başkanımda gösterdi. İkisine de huzurlarınızda teşekkür ediyorum” dedi.

AK PARTİ İKTİDARINDA TÜRKİYE RANT ALANINA DÖNÜŞTÜ

AK Parti iktidarında Türkiye’de ormanlar, dereler, zeytinler, denizler, kıyılar rant alanına dönüştüğünün altını çizen Barış Karadeniz sözlerini şöyle sürdürdü; “Yaşadığımız orman yangınlarında canımız ciğerimiz yandı. Bunu kabul edemiyoruz.

14 MAYIS’TAN SONRA SİNOP NÜKLEER SANTARL PROJESİ ÇÖPE GİDECEK

İlimizde bir nükleer santral projesi var. Yaklaşık 35 yıldır mücadelesini verdiğimiz bu güzel ilimize kentimize yapılmaması için mücadele ettiğimiz Nükleer Santral projesini bir mahkeme kabul etti, üst mahkeme iptal etti ÇED toplantısını. Ama şuna emin olunki 14 Mayıs’tan sonra o projede çöpe gidecek. Bu iktidar döneminde özgürlük, ekonomi, sağlık, eğitim alanında çok dejenerasyonlar yaşadık, sınıfta kaldık.

İKTİDARIMIZDA RANT ÇETELERİNE, BARONLARA GEÇİT VERMEYECEĞİZ

6284 sayılı Aileyi Koruma Yasası’nı tartışır duruma geldik. İstanbul Sözleşmesi’ni yok ettiler, nereye gittiğimiz belli değil.  Ülkemiz uyuşturucu baronlarının ticareti ve rant alanına dönüştü. Gençlerimiz uyuşturucu batağında. İktidarımızda bu rant çetelerine, baronlara geçit vermeyeceğiz. Bu gençlerimiz uyuşturucu müptelasından kurtulacak. Tazecik canlarımız, intihar edenler ölüme düşenler yazık değil mi bu ülkeye? 2019’da 13,2 ton kokain, 2021’de 22 ton sadece yakalanan. Ama bu ülkeye girenin haddi hesabı yok. Metamfetamin 2019’da bu ülkeye 1 ton, 2020’de 4 ton, 2021 ‘de 5,5 ton, 2022’de bin 18 ton. İnanın bu mücadelemiz uzun zamandır devam ediyor. Ama 14 Mayıs’tan sonra bütün ruhumuzla, bütün vücudumuzla bu baronları ülkemizden terk ettireceğiz.

KREDİ VE KREDİ KARTLARI BORÇLARI ARTIYOR

UNICEF ve TÜİK’in ortak araştırmasında 2022 Çocuk Araştırmasında ülkemizde yüzde 62 çocuğumuz ekmek ve makarna ile beslenir durumda. Sadece ülkemizin yüzde 12’si et, balık, tavuk yiyebiliyor. Çocuklarımız yatağa aç giriyor. Mart ayı Tüketici Güven Endeksinde iktidarın ekonomi yönetimi ve sosyal politikalar yönetimi güvensizlik içeriyor diye rapor çıktı. Vatandaş artık güvenmiyor. BDDK’nın 10 Mart 2023’te bankalardan çekilen kredi ve kredi kartı borçları 1 trilyon 745 milyar TL’ye çıktığını açıkladı. Yani geldiklerinden beri kredi ve kredi kartı borcu 272 kart artmış. İlk geldiklerinde 6 milyar şuanda 1 trilyon 745 milyara ulaşmış.

Küresel mutluluk eksikliği, kadınların karanlığa itildiği, okuldan alındığı hatta sokağa çıkartmayı yasakladığı Afganistan mutluluk endeksinde 13’inci sırada, bizim ülkemizde 106’ıncı sıraya gerilemiş durumda, ne kadar vahim.

İŞSİZLİK ORANLARI ARTIYOR

İşsizlik 20 ve 25 yaş arasındaki gençlerimizdeki işsizlik yüzde 20,2’ye ulaştı. Ülkemizde şuanda sadece kayıtlı olan 8 milyon 533 bin işsiz var. Bunları aileleri ile birleştirirseniz işsizlik boyutunun nerelere ulaştığını net görüyoruz. Dış politikaya baktığının zaman FETÖ kasası dedikleri Birleşik Arap Emirlikleri’ne gittiler sarıldılar. Katil dedikleri Suudi Arabistan’a dosya getirip anlaşma sağladılar. Terör ülkesi denilen İsrail’e anlaşmayı bırakın NATO üyeliğine girmeleri için okey verdiler. Darbeci denilen Mısır’la şimdi barışmak için yollar saplanıyor. Gazi Mustafa Kemal Atatürk ne demiş ‘Yurtta barış, dünyada barış’. Dünyada savaş yurtta kavgaya dönüştürdüler. Ülkelerin dış politikasında kişisel hırslar, kişisel söylemler olmaz. Ülkelerin menfaatleri olur, dış politikayı da maalesef bu hale getirdiler.

EYT, TAŞERONA KADRO, EMEKLİYE İKRAMİYE

Cumhuriyetin ikinci yüzyılına giriyoruz. Bu zamana kadar görmediğim, hissetmediğim gözlerinizdeki parıltıyı, heyecanınızı görebiliyorum. Bu heyecan bize iktidarı yaşatacak, kendinizle gurur duyun. Sayın Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu ve bizlerin baskısıyla EYT çıktı, taşerona kadro verildi, emekliler ikramiye aldı. Bizlerin yani sizlerin çabasıyla bir gecede kanun hükmünde kararname ile 15 bin akademisyenin kapı dışarı bırakıldığı yerde, sizlerin bize verdiği cesaret ve güvenle 15 bin akademisyeni geri döndürdük. Demek ki isteyince çalışınca muhalefetin söylemleri doğru olduğu takdirde gereken mecbur yapılıyor. Bunlarda sizin eseriniz.

MUHTARLARA YILLIK BÜTÇE VERİLECEK

İktidarımızda planımız projemiz hazır, altı metrelik boru için İl Özel İdarenin kapısında altı saat beklemeyeceksiniz. Bir tane bile hizmet götürmek için günlerce kapı beklemeyeceksiniz. Her yıl yılın başında bütçeniz olacak aynı belediyeler gibi, Köylerinizde bütçeniz olacak buna ben buradan söz veriyorum. İnşallah bunu da beraber başaracağız. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün bir sözünü tekrar buradan söylemek istiyorum ‘Umutsuz durumlar yoktur, umutsuz insanlar vardır. Ben hiçbir zaman umudumu yitirmedim. Şayet bir gün çaresiz kalırsanız kurtarıcı aramayın. Kurtarıcı sizsiniz’. Bu söz önümüzdeki 14 Mayıs’ta bizim yol haritamız. Her biriniz bir kurtarıcısınız bu ülkede. Birlik beraberlik içerisinde ötekileştirmeden, ayrıştırmadan, kimseye ocu, bucu, şucu demeden tek yürek 84 milyon olarak bu ülken refahı, huzuru, ekonomisi ilk başta adaleti sonra üretimi bu ülkeye tesis edeceğiz. Bunu birlikte yapacağız.”