Boyabat’ta hayvan taşımacılığı yapan kişilere eğitim verildi Boyabat’ta hayvan taşımacılığı yapan kişilere eğitim verildi

Boyabat'ta "Yayalar önceliğimiz" uygulaması yapıldı

Boyabat İlçesinde Kaymakam Enver Yılmaz ve Belediye Başkanı Hüseyin Coşar'ın da katıldığı "Yayalar önceliğimiz" uygulaması gerçekleştirildi.

İlçe merkezinde trafik ışıklarının bulunmadığı Köprübaşı mevkisindeki uygulamada Kaymakam Yılmaz, Başkan Coşar, İlçe Emniyet Müdürlüğü ve İlçe Jandarma Komutanlığı trafik ekipleri tarafından yayalara geçiş önceliği verilmesi için sürücülerin dikkati çekildi, ilgili broşürler dağıtıldı.

Kaymakam Yılmaz, sürücü ve yayalarla kurallara uyulmaması sebebiyle kavşaklarda, yaya geçitlerinde olan kazaları hatırlatarak, "Ben kurallara uyanlara teşekkür ediyorum. En ufak bir kuralsızlık ve dikkatsizliğin hem kendilerinin hem de yayaların yaralanma ve hayati tehlikelere maruz kaldığını asla unutmayalım." dedi.

Ekipler, yaya ve okul geçitlerine yaklaşırken yavaşlanması ve geçmek üzere olan yayalara durarak ilk geçiş hakkı verilmesi konusunda farkındalık oluşturulması, hataların sıfıra indirilerek, yaralanma ve can kayıplarını önlemek olduğunu söyleyerek, uygulama ve denetimlerin şehrin çeşitli noktalarında devam edeceğini, sürücülerin kurallara uymaları konusunda ciddiyet göstermelerini istediler.

Edinilen bilgiye göre ilçedeki bir haftalık trafik denetim ve icraatlerinde 32 adet taksi-dolmuş-otobüs-servis taşımacılığı,105 adet alkol ve emniyet kemeri denetimi, 11 adet yük taşımacılığı kontrolü, 48 adet cezai işlemde 60.299 TL para cezası, 1 aracın trafikten men edilerek yedieminle otoparklara çekilmesi, kamunun huzurunu bozacak şekilde yüksek sesle müzik yayını yapan 13  araca cezai işlem uygulandı.

Uygulamaya Kaymakam Yılmaz ve Başkan Coşar'ın yanı sıra İlçe Emniyet Müdürü Yusuf Gül, İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Ali Kızıltaş, Boyabat Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı İrfan Erbaş  ve diğer ilgililer katıldılar.