Boyabat'ta "Tarımsal Sulama" konulu toplantı gerçekleştirildi.

Boyabat’ta ‘’ Annem Rehberim Projesi’’ hayata geçirildi Boyabat’ta ‘’ Annem Rehberim Projesi’’ hayata geçirildi

Boyabat ilçesinde Sinop Valisi Mustafa Özarslan başkanlığında "Tarımsal Sulama" konulu toplantı gerçekleştirildi.

Kaymakamlık salonunda yapılan toplantıya İlçe Kaymakamı Enver Yılmaz, Belediye Başkanı Hasan Kara, Sinop İl Tarım ve Orman Müdürü Fatih Önlem, DSİ Samsun 7. Bölge Müdürü Köksal Buğra Çelik, DSİ Sinop İl Müdürü Göktuğ Yılmaz, Boyabat İilçe Tarım ve Orman Müdürü Murat Usta ve diğer ilgililer katıldı.

Toplantıda Boyabat ilçesinde kuraklık tehlikesine karşı suyun verimli kullanımı ve alınacak tedbirler görüşüldü.

İlçe Kaymakamı Enver Yılmaz, Boyabat'ta tarımsal sulama sistemi ile ilgili sorunlar başlıklı sunum konuşmasında Boyabat ilçesinde en önemli tarımsal ürünün çeltik ürünü olduğunu belirterek, 572 çiftçinin 28 bin 815 dekar alanda çeltik ekimi yaptığını söyledi.

İlçede çeltik sulamasının daha çok Gökırmak Nehri'nden sağlanmakta olduğunu belirten Yılmaz, "Tarımsal sulama faaliyetleri 1 adet sulama birliği, 18 adet sulama kooperatifi tarafından yapılmaktadır. Ayrıca İlçedeki mevcut 9 adet göletten de tarımsal sulamada yararlanılmaktadır.

İlçemizde Boyalı ve Ilıksu barajları sulama proje çalışmaları devam etmektedir. DSİ İl Müdürlüğümüz ve İlçe Özel İdaremizce sulama kanallarının bakımı ve temizlikleri yapılmakta olup sorun yaşanılmaması için çalışmalar devam etmektedir." dedi.

Sunum sonrasında tarımsal sulama yapılan köy muhtarları ve diğer ilgililerin soruları dinlenip, cevaplandırıldı.

D S C 5063

Editör: Haber Merkezi