Boyabat'ta "Peygamberimiz ve Gençlik" Konulu Konferans

Boyabat ilçesinde Mevlid-i Nebi Haftası dolayısıyla Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanvekili Prof. Dr. Cenksu Üçer tarafından "Peygamberimiz ve Gençlik" konulu Konferans verildi.

Boyabat ilçesinde Mevlid-i Nebi Haftası dolayısıyla 15 Temmuz Şehitler Kültür Merkezi salonunda Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanvekili Prof. Dr. Cenksu Üçer tarafından "Peygamberimiz ve Gençlik" konulu Konferans verildi.

Sunuculuğunu İlçe Vaizi Bekir Eravcı'nın yaptığı program saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunuşuyla başladı. Taşcami İmam Hatibi İbrahim Menteş'in Kur'an Tilaveti okuması sonrasında Mevli-di Nebi Haftasıyla ilgili sinevizyon gösterimi yapıldı.

Programın açılış konuşmasını yapan Boyabat İlçe Müftüsü İsa Sağlam misafirleri selamlayıp, programa katılımlarından dolayı teşekkür edip Mevlid-i Nebi Haftası ile ilgili ilçede yaptıkları ve yapacakları etkinlikleri anlatıp "Hafızlar diyarı diye andığımız Boyabat'ımız inşallah bir hafta sonra 1 Aralık 2018 Cumartesi günü 16 hafızımızın icazet merasimiyle taçlandırılacaktır. İnşallah, 22 yıl aradan sonra ilçemizde hafızlık icazet merasimini gerçekleştireceğiz. Haftamızın hayırlı olmasını Cenabı Allah'tan niyaz ediyorum. Geceniz hayırlı olsun, Allah'a emanet olun" dedi.

İl Müftüsü Ali Hayri Çelik, konuşmasında İslam davası, gençlerin ruh iklimine inkişaf ederek, bu günlere kadar onların omuzlarında gelişmiştir, dedi. Çelik "Yeryüzünün en büyük devrimcisi Hz. Muhammed Mustafa Aleyhissalatü Vesselam, yeryüzünün en ilkel milletini en medeni millet yapmıştır. Yol kesenleri, yol gösterici yapmıştır. Kısa süre içerisinde eşkiyayı, evliya yapmış. Onlar tarihe not düşen ilk yol göstericiler olmuş. Rabbim bizim gençlerimizi, çocuklarımızı neşeyi ve sefayı Allah'ha kullukta bulan, Hz. Muhammed Mustafa'ya sefalananlardan eylesin. Dünya neye sahipse, onun vergisidir. Rabbim bizi mahşerde bu ikrar ile haşret" ifadelerinde bulundu.

Protokol konuşmaları sonrasında sahneye davet edilen Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanvekili Prof. Dr. Cenksu Üçer, konuşmasının başında seyircilere Hz. Muhammed Mustafa Aleyhissalatü Vesselam'ın bir kul olarak, bir insan olarak yaptığı her şeyi, her güzelliği kazanıp aynısıyla yapabilir miz, sorusunu yöneltti. İzleyicilerden cevaplar alan Üçer :

"Sizlerin de aynı ahlakı ve güzel davranışları kazanabilmeniz için Kur'an-ı Kerimi ve peygamberimizi örnek alacaksınız. Cenabı Allah ile öbür dünyada tertemiz bir yüzle karşılaşmak istiyorsak yine peygamberimizi örnek alacağız. Kurtuluşa ermek için Allah'a ve peygambere itaat edip dediklerini, emirlerini yerine getireceğiz." 

Allah'ı seviyorsanız, Allah'a uyun, resulüne uyun ki Allah ta sizi sevsin, günahlarınızı affetsin diyen Üçer "Ama nasıl uyacağız, herkesin yapması gereken davranışlar var. Kaymakamın, belediye başkanının, annenin, babanın, gençlerin ayrı görevleri vardır. Gençlerimiz camiye gidiyor mu ? Atalarımız her gittiği yere önce cami yapmıştır. Camileri dolduruyor muyuz. Anneler, babalar çocuklarınıza Kur'anı Kerim'i öğreteceğiz, camiye göndereceğiz. Camileri mahrum ve masum bırakmayacağız."

Üçer, Allahın ibadetleri belirlediğini, peygamberin de bu ibadetlerin nasıl ugulanacağını öğrettiğini söyleyerek "Biz gençlerimizle, çocuklarımızla ilgilenemezsek, onları dört gözle bekleyen canavarlar vardır. Sigaracılar, hapçılar, dinimizi istismar etmeye çalışanlar var. Peygamberimizi, gençlerle ilişkilerimizde de örnek alacağız. Onlara bağırıp çağırmadan, onların gözü önünde ibadet yapacağız ki örnek olabilelim. İyi, ahlaki davranışlarımızla örnek olalım".ifadelerinde bulundu.

Program, İlçe Kaymakamı Fatih Aksoy ve Belediye Başkanı Şefik Çakıcı'nın Prof. Dr. Cenksu Üçer'e teşekkür edip plaket sunumu ve hatıra fotoğrafı çekimiyle sona erdi.

Boyabat Müftülüğü tarafından düzenlenen programa, İlçe Jandarma Komutan Vekili Astsb Çvş. Özay Topçu, Durağan İlçe Müftüsü Ali Mustafa Yıldırım, Saraydüzü İlçe Müftüsü Hasan Kılıç, Ak Parti İlçe Başkanı Ferhat Yıldız, öğrenciler ve vatandaşlar katıldılar.

Haber : Mahmut Coşkun