Boyabat'ta İlköğretim Haftası kutlandı

Boyabat ilçesinde İlköğretim Haftası kapsamında tören düzenlenerek kutlamalar gerçekleştirildi.

Hükümet Konağı bahçesinde İlçe Milli Eğitim Müdürü Osman Özkan'ın Atatürk Büstüne çelenk sunumu, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'mızın okunuşuyla başlayan program Dumlupınar İlkokulu bahçesinde devam etti.

Dumlupınar İlkokulu öğretmen ve öğrencileri tarafından hazırlanan program saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunuşu ardından okulun sınıf öğretmeni Aydın Yüksel'in günün anlam ve önemiyle ilgili konuşmasıyla devam etti.

Yüksel, 1961 yılında çıkarılan bir kanun ile okulların açıldığı ilk haftanın İlköğretim Haftası olarak kabul edildiğini hatırlatarak;

"İlköğretim haftasının kutlandığı bu günde, Atatürk’ün dediği gibi çağdaş uygarlık düzeyinin ancak eğitim ile mümkün olacağının bilinciyle, 2021-2022 eğitim öğretim yılına başlıyoruz .İlköğretim haftası: çağdaş eğitimin gerçeklerinin konuşulduğu, okuma-yazmanın öneminin, kişiye ve topluma sağladığı yararlarının anlatıldığı bir haftadır.

İlköğretim; okumanın, anlamanın, görmenin ve görebildiğinden anlam çıkarmanın, ders almanın, düşünmenin, zekayı terbiye etmenin ve kültürün temellerinin atıldığı yerdir. Genç beyinlerin insanlığa hizmeti, vatan ve millet sevgisini, bağımsız ve şerefli yaşamayı öğrenmeye başladığı yer de ilköğretimdir. Bu bilgileri kullanan öğrenciler, bilimi ve teknolojiyi kabul etmiş, edindiği bilgileri, yaşamda karşılaştığı problemleri çözmede kullanabilen bireyler olacaktır. Bu yüzden de İlköğretim okulları, eğitim kurumları arasında önemli bir yere sahiptir.

Kişilerin önce kendisine, sonra aile ve çevrelerine yararlı olmaları, ancak eğitimle mümkün olacaktır. İlköğretim çağındaki çocuklara başta okuma yazma olmak üzere çeşitli beceriler öğretilir. Çocuklar ömür boyu kendilerine gerekli olan bilgisini aktarma, uygulama, uygarca ve saygılı bir şekilde tartışma, arkadaşları ile iyi geçinme, doğruluk, büyüklere saygı, küçüklere sevgi ve hoşgörü, örnek davranışlar, temizlik ve çeşitli el becerileri bilgilerini bu çağda öğretmenlerinden öğrenirler. Milli birlik ve beraberliğe, milli ahlak ve terbiyeye giden yolun güvenli başlangıcı da ilköğretim değil midir?

İlköğretim Haftası; geleceğin güvencesi, barış dünyasının çiçekleri, hepimizin gururu olan öğrencilerin sevinç ve övünç günleridir. Çağdaş uygarlık yolunu aydınlatan medeniyet meşalesinin yakıldığı gündür. İlköğretim haftamız kutlu olsun."
ifadelerinde bulundu.

Kutlamalar okul bahçesinde öğrencilerin şiirler okuması, gösteriler ve şarkılı oyunların sergilenmesiyle sona erdi.

Programa İlçe Kaymakamı Enver Yılmaz, Belediye Başkan Yardımcısı Kadir Çeltikçi, İlçe Emniyet Müdür Vekili Erdal Kopar, İlçe Jandarma Komutan Vekili Asb. Bçşv.Hüseyin Kaplan, Boyabat Meslek Yüksek Okulu Müdürü Abdullah Eravcı, Askerlik Şube Başkanı Oğuzhan Gülyağı, şube müdürleri, okul müdürleri, öğretmenler, öğrenciler ve veliler katıldı.

Mahhut Coşkun