Boyabat’ta hayvan taşımacılığı yapan kişilere eğitim verildi

Sinop Eğitim-Bir-Sen Üyeleri Şiddete karşı basın açıklamasında bulundular Sinop Eğitim-Bir-Sen Üyeleri Şiddete karşı basın açıklamasında bulundular

Sinop’un Boyabat İlçesinde hayvan taşımacılığı yapan kişilere eğitim verildi. Boyabat İlçe  Tarım ve Orman Müdürlüğü toplantı salonunda gerçekleştirilen eğitimde Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciliği Şube Müdürü Mehmet Fatih Şahin , Veteriner Hekimler Güneri Yaşar  ve Adem Koçak  tarafından nakliyeciler bilgilendirildi.

Eğitimde Hayvanların Nakilleri Sırasında Refahı Ve Korunması Yönetmeliğine  göre, eğitimde şu konular üzerinde duruldu; ‘’ Süresi sekiz saati aşan uzun yolculuklarda hayvanlar araçtan indirilip dinlendirildikten sonra yolculuğa devam edilmelidir.

Uzun yolculuklarda yolculuk kütüğü tutulması gerekmekte, yolculuk kütüğünde nakil planı, çıkış yeri, varış yeri, nakliyat şirketi beyanı ve karşılaşılan olağandışı olaylara ilişkin raporlar yer almaktadır. Yönetmelikte, nakil aracı türüne, nakli yapılacak hayvanların yaşına, vücut ağırlığına ve büyüklüğüne göre sağlanması gereken asgari alan büyüklükleri tanımlanmıştır.

Hayvan ticareti yapan satıcılar hayvan hastalıklarının yayılmasında önemli rol oynamaktadır. Canlı hayvan ticareti yapan satıcıların kayıt altına alınması ile ilgili mevzuat çerçevesinde, doğrudan ya da dolaylı olarak sığır cinsi hayvanlar, koyun ve keçi türü hayvanlar ile domuz türü hayvanların alım ve satımını yapan satıcıların belirli bir eğitimden geçirilerek teknik, hijyenik ve sağlıklı şartlarda çalışmaları sağlanmakta ve satıcılar hayvan hastalıklarının yayılmasını engellemek amacıyla kayıt altına alınmaktadır. ‘’

- Boyabat Sesi