Boyabat’ta doğayı onaracak örnek proje !

TEMA Boyabat İlçe Temsilciliği ‘’ Bizim Toprağımız , bizim geleceğimiz. Biz doğayı onaracak nesiliz’’ mottosuyla 05 Haziran 2024 Çarşamba günü örnek bir projeye imza attı. Saha etkinlikleri kapsamında yapılan  çalışmada çevre temizliğine dikkat çekildi. Boyabatı tertemiz bir yer haline getirmenin mümkün olduğunu herkesin ortak hareket ederek katkı sağlayabileceği vurgulandı. Etkinlikte TEMA Gönüllüsü öğretmen ve öğrenciler 45 dakikada 40 poşet çöp topladı.

Boyabat Tema

TEMA Boyabat İlçe Temsilcisi Melek Özkırış günün anlamına özel basın açıklaması yaptı. Özkırış , yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi ‘'

Birleşmiş Milletler (BM), 1972 yılında İsveç'in başkenti Stockholm'de düzenlediği zirvede 5 Haziran gününün “Dünya Çevre Günü” olmasını oy birliğiyle kararlaştırdı. Çevre sorunlarına kamuoyunun dikkatini çekmek, halkın katılımını artırmak ve politik ilgiyi yükseltmek amacıyla dünya genelinde çeşitli etkinliklerle kutlanan bu anlamlı günün yer aldığı hafta, 2022’den itibaren "Dünya Çevre Haftası" olarak da kutlanmaktadır.

Dünya Çevre Günü'nün bu yılki ana teması, “Bizim toprağımız. Bizim geleceğimiz. #DoğayıOnaracakNesiliz" olarak belirlenmiştir. Topraklarımızı, ormanlarımızı ve meralarımızı tahrip ederek, biyolojik çeşitliliğimizi yok ederek ve suyumuzu kirleterek dünyamızı saran ekolojik güvenlik ağını tehlikeye atıyoruz. Eğer bu şekilde yaşamaya devam edersek, gelecek nesillerin en temel ihtiyaçlarını karşılayamamalarına hatta yaşama imkânlarının ellerinden alınmasına neden olacağız.

Çevre, canlıların yaşadığı ortak bir alandır. Hayvanlar, insanlar ve bitkilerin sağlıklı, temiz bir çevreye ihtiyacı vardır. Bunun için de bizlerin çevreyi koruması gerekiyor. Yaşam alanımızı korumazsak çevre zarar görür, buna bağlı olarak doğanın dengesi bozulur, bitki ve hayvan türleri tehlikeye girer ve bizler kendimize yaşayacak bir alan bulamayız. Çevremizi korumak adına çevremizi temiz tutmalı, çevreyi kirleten kişileri uyarmalıyız.”

Boyabat Tema Proje

TEMA Vakfı Boyabat İlçe Temsilciliği olarak çevre haftası kapsamında etkinlik paydaşlarımız olan Boyabat Belediyesi ile birlikte bu önemli günde şu mesajı vurguluyoruz; bu sorunun çözümü, yaşamımızı sürdürecek kadar tüketip mutlu olabileceğimiz bir toplum düzeni yaratmak ve herkesin bu hedefe ulaşmak için birlikte hareket ederek katkı sağlamasından geçiyor. Ancak bu şekilde bizden sonraki tüm canlılara sürdürülebilir bir dünya bırakmış olacağız.

Pirinçte marka olan Boyabat’ta çeltik tarlaları yeşile büründü Pirinçte marka olan Boyabat’ta çeltik tarlaları yeşile büründü

Kırk beş dakika içerisinde yaklaşık kırk poşet çöp topladık. Bu şekilde düşündüğümüzde halkımız ile yapacağımız düzenli toplu bir çevre temizliği hareketi ile kısa sürede çöplerin çoğunluğunu kaldırabiliriz. Boyabatta elindeki çöpü yere atmaya utanan, bu hareketi gördüğü zaman nazikçe birbirini uyaran, yerde gördüğü çöpü kaldırabilme şerefini gösteren bir nesil hayal ediyoruz. Ve bunun mümkün olabileceğine inanarak çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Halkımızdan hayallerimizi gerçekleştirebilmek için desteklerini bekliyoruz. Birlikte mümkün olacağına inanıyoruz.

En basit noktadan başlarsak kişinin yere attığı bir izmarit ya da bir ürün ambalajı bunu yapan kişi için bir sorun oluşturmuyor; o sadece çöpünü elinden çıkartmayı düşünüyor ve birkaç adım ötedeki çöp kutusu bile onun için bir şey ifade etmiyor. Bu en masum çevre kirliliği ortaya çıkaran olaylardan birine örnek olarak verilebilir. Unutulmamalı ki elimizden çıkan çöpler dünyamızda durmaya devam ediyor. Hepimizin çöplerimizi sokaklara yollara piknik alanlarına bıraktığımızı ve temizlik çalışanlarının olmadığını düşünelim. Bir ay içerisinde söylenmeye ve şikâyet etmeye başlarız. Neden söyleniyoruz çünkü biz pisleteceğiz ki temizlik çalışanları temizlesin işleri ne algısı Boyabat’ımızı bu hale getirdi maalesef. Temizlik çalışanlarımızı çöp kutularındaki çöpleri alması ayrıştırması geri dönüşüme kazandırması kapsamında değerlendirebilirsek çok şey kat edeceğiz. Geri dönüşüm kutularımıza baktığımızda çöp kutusu olarak kullanılması da yapmamız gereken çok şey olduğunu gösteriyor. Çöpünü çöp kutusu bulana kadar elinde taşıyan çöpünü ayrıştırabilen insanlarımızın artması bizi yüzyıl ileriye götürecek. Bu bilinci zaman içerisinde kazanabilmemiz için hepimize büyük sorumluluklar düşüyor.

Bu etkinliğe katılarak hassasiyet gösteren ben mi attım benim çöpüm mü ben çöpçü müyüm zihniyetinden çıkabilmiş, dünyayı sahiplenmiş burada bulunan ve bu bilinçteki herkese teşekkür ederiz. Katılımınızla etkinliğimizi daha renkli ve güçlü kılan siz Boyabat halkına minnettarız.

5 Haziran Dünya Çevre Gününüzü kutlar, pazar günü yapılacak bisiklet etkinliğimize bekler, saygılarımızı sunarız.’’

- Boyabat Sesi

Melek OzkirisBoyabat TemizlikBoyabat Proje Ornek