Boyabatlı üreticiden yenilikçi bir girişim: Yeni Zelanda Tavşanı Yetiştiriciliği

SEÇKİN GİYİM SEÇKİN GİYİM

Boyabat’ta çilek üretimiyle tanınan İsmail Memiş, şimdi de Kadınlı Köyü’nde Yeni Zelanda Tavşanı yetiştiriciliğine başladı. Meta Tarım ve Hayvancılık işletmesinde gerçekleştirdiği bu yeni projeyle Memiş, bölge ekonomisine farklı bir katkı sağlamayı hedefliyor.

Sinop’un Boyabat İlçesi’nde geçtiğimiz yıllarda çilek üretimi alanında ün kazanan üretici İsmail Memiş yenilikçi bir girişime imza atarak Kadınlı Köyü  Meta Tarım ve Hayvancılık işletmesinde Etlik Yeni Zelanda Tavşanı yetiştirmeye başladı. 80 anaç ve 30 erkek tavşan ile üretime başlayan İsmail Memiş’in yıllık 7 bin adet  tavşan hedefi bulunuyor .

Yeni Zelanda Tavsani Nasil Yetistirilir

“Yeni Zelanda Tavşanı, et kalitesi ve verimliliği ile bilinen bir tür. Bu projeye büyük bir heyecanla başladık ve hedefimize ulaşmak için var gücümüzle çalışıyoruz,” ifadelerinde bulunan Memiş aynı zamanda da çilek üretimine devam ediyor.

Kaymakam Enver Yılmaz tebrik etti

Girişimci İsmail Memiş’i  İlçe Tarım ve Orman Müdürü Murat Usta ile birlikte Yeni Zelanda Tavşanı Çiftliğinde ziyaret eden Boyabat Kaymakamı Enver Yılmaz, Memiş’i yaptığı bu girişimlerden dolayı tebrik etti.

Memiş’in bu yeni girişimi, bölgedeki tarım ve hayvancılık faaliyetlerine yeni bir soluk getirdiğini, aynı zaman da istihdam ve ekonomik kalkınma açısından büyük önem arz ettiğini ifade eden Kaymakam Yılmaz şu ifadelerde bulundu ‘’ İlçemizde geçtiğimiz yıllarda çilek üretimi alanında  başarılarıyla ün kazanan İsmail memiş Etlik Yeni Zelanda Tavşanı yetiştiriyor. 110 tavşanla başlamış hedefi 7 bin adet. İşletme yanında bulunan 5 dekar alanda çilek üretimini alan bazlı arttıran üreticimiz aynı zamanda Darıözü Göllü yaylasında yaklaşık 20 dekar arazide çilek üretimine devam ediyor. Bu yıl IFAD genç girişimci projesi ile 8 dekar alan çilek üretimi ile ekim alanlarını genişleten İsmail Memiş’e ticari hayatında başarılar dilerim. ‘’ dedi.

- Boyabat Sesi

Yeni Zelanda Boyabat5F863B42 B7D4 4598 8Abb 0C5D36608F03Yeni Zelanda Boyabat53D821E7 D4Db 4Ed8 B486 Cd68479B127D

Sinop Haberleri BoyabatYeni Zelanda Tavsani BoyabatYeni Zelanda TavsanTavsan Yeni Zelanda Boyabat