BOYABATLI ÇİZERLERDEN BELÇİKA’DA BÜYÜK BAŞARI

Belçika’da bu yıl 35.’si düzenlenen ve ana konusu “Çöp”, özel konusu “Barınma Hakkı” olarak belirlenen uluslararası Olense karikatür yarışmasında Boyabatlı ortaokul öğrencisi Sudem Duran “Dünya Birincisi” seçilmişti.

Gençler ve büyükler kategorisinde 63 ülkeden 457 sanatçının toplam 1518 eserle katıldığı yarışmada gençler kategorisinde Birincilik Ödülü’nü ünlü karikatür sanatçısı Aşkın Ayrancıoğlu’nun öğrencilerinden Boyabatlı Sudem Duran kazanırken, Ayrancıoğlu’nun gençler kategorisinde yarışma sergisi ve kitabına seçilerek Türkiye’yi başarıyla temsil eden öğrencileri de şunlar oldu:

Boyabat Bilsem öğrencisi Feyza Osmanoğlu, Boyabat Şehit Ersoy Gürsu Anadolu Lisesi öğrencileri Zeynep Türkmen ve Rana Duran. Ayrıca büyükler kategorisinde de Aşkın Ayrancıoğlu’nun eseri de sergi ve kitap için seçildi.

Boyabat Bilsem’de karikatür sanatçısı Aşkın Ayrancıoğlu’nun karikatür atölyesinde iki yıldır çalışan Sudem Duran 10 Kasım’daki ödül törenine mazereti nedeniyle katılamadı. Sudem’in kendini ve çalışmalarını tanıttığı video Belçika’da törende izletildi.

Boyabat Cengiz Topel Ortaokulu’nda TÜBİTAK 4006 Bilim Şenliği Boyabat Cengiz Topel Ortaokulu’nda TÜBİTAK 4006 Bilim Şenliği

Belçika’nın en köklü yarışmalarından olan Olense uluslararası karikatür yarışmasının büyükler kategorisinde ödüller şöyle belirlendi: Birincilik Ödülü: Luc Descheemaeker (Belçika) İkincilik Ödülü: Angel Ramiro Zapata Mora (Kolombiya) Üçüncülük Ödülü: Musa Gümüş (Türkiye) Dördüncülük Ödülü: David Hafez (ABD) Bialogard Şehri Özel Ödülü: Pawel Kuczynski (Polonya) Özel Ödül: Mahboube Pakdel (İran) Gençler kategorisinde de Türkiye’den Boyabatlı Sudem Duran Uluslararası Birincilik Ödülü’nü kazanırken, Ulusal çapta verilen ödülü de Belçika’dan Wolfgang De Bont kazandı.