Boyabat’ta Ekoturizm Rotası yürüyüşle tanıtıldı

Boyabat’ta  Ekoturizm Rotası 18 Mayıs 2024 Cumartesi günü gerçekleştirilen yürüyüşle tanıtıldı.

Sinop’un Boyabat İlçesinde Salar Köyü Kaya Mezarı, Kireç Mağaraları ve Bazalt Kayalıkları’ndan oluşan EkoTurizm Rotası yürüyüşle tanıtıldı. 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı ve Gençlik Haftası programı kapsamında ,Geleneksel Tarihten Doğaya Bahar Yürüyüşüyle birleştirilen organizasyon Boyabat Kent Meydanı’ndan başladı. Burada toplanan vatandaşlar servislerle Salar Köyü Kaya Mezarı Mevkiine taşındı. Sinop Valisi Mustafa Özarslan ve Milletvekili Nazım Maviş’in katılımıyla başlayan yürüyüş Tabiat Anıtı Bazalt Kayalıkları’nda son buldu. 12.7 kilometrelik bir rotada başlayan yürüyüşe çok sayıda vatandaş katıldı. Kurusaray mesire alanında dinlenen vatandaşlara burada yemek ikramı yapıldı.

Konuya ilişkin vatandaşlara seslenen Milletvekili Nazım Maviş ‘’ Bugün bu yürüyüşün planlandığı günden itibaren arkadaşlarla birlikte olabilmek için bende programımı yaptım. İki açıdan bunu önemsedim birincisi sayın valimiz ve kaymakamımızın çalışmalarıyla yeni bir turizm rotası oluşturulmuş oldu. Bu Boyabat için çok önemli Salar Köyümüzdeki Kaya Mezarlarımızın ve Bazalt Kayalıklarımızın  arasındaki bu güzergah yeni bir turizm rotası olması açısından önemli ve Boyabatımızın Kültürel Tarihi Medeniyeti Mirasına önemli bir katkı sağlayacak. İkincisi 19 Mayıs’ın arefesinde 18 Mayıs’ta bu yürüyüşü yapıyoruz. Bende gençlerimizin arasında olmak istedim. Çünkü 19 Mayıs’ta  bu milletin kurtuluş yürüyüşü başladı. Bu milletin bu yüzyıla adımına attığı bu büyük mücadelenin başlangıç günündeyiz. Bende bu günde gençlerimizle birlikte olmayı tercih ettim. Gençlerimize yoğun katılımından dolayı teşekkür ediyorum. ‘’ ifadelerinde bulundu.

Sinop Valisi Mustafa Özarslan, Eko Turizm Rotası’nın Boyabat’ın turizim açısından gelişimine büyük katkı sağlayacağını vurgulayarak şu ifadelerde bulundu ‘’  Turizm Rotası Eko Turizm yürüyüşümüze hoşgeldiniz. Yürüyüş yalnızca bir spor etkinliği değildir. En güzel fikirler yürürken insanın aklına gelir. Burada çoklu bir organizasyon var. Bakın burada Kaya Mezarı geçmiş medeniyetlerden kalan bir unsur. Karşısında bitiş noktasında Bazalt Kayalıkları Tabiat Anıtı var. Kaya Mezarlığı’nın sorumluluğu İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nde yani bizim sorumluğumuzda, Bazalt Kayalıkları Doğa Koruma ve Milli Parklar Bölge Müdürlüğü’nde  ikisini birleştiren ise Orman Bölge Müdürlüğü üçlü bir organizasyon var. Bu organizasyonu hep birlikte yapacağız. Ben inanıyorum ki burada çok farklı bir gelişme olacak. Büyük şehirlerin gürültüsünden, stresinden kaçan uzaklaşan hemşehrilerimiz ve turistlerimiz için imkan sağlayacağız.  Turistlerimizi bekliyoruz buraya davet ediyoruz. Halkımız da gelenlerle işbirliği yaparsa kültürel bir dönüşüm olacaktır.  Aynı zamanda Kurusaray Köyü’nde de standlar oluşturmayı  planlıyoruz. Burada da ekonomik bir aktivite olacak.  Yapacaklarımızı biliyoruz, hep beraber sayın vekilimizin de desteğiyle iyi işler çıkaracağımızı biliyorum.  Büyük Atatürk’ü ve silah arkadaşlarını rahmet ve minnetle anıyorum. 19 Mayıslar bizim için çok önemli. Bu yürüyüşe katılan gençlere çok teşekkür ediyorum. Rotamız hayırlı uğurlu olsun. ‘’ dedi.

Programa Milletvekili Nazım Maviş, Sinop Valisi Mustafa Özarslan, Boyabat Kaymakamı Enver Yılmaz, Belediye Başkanı Hasan Kara,Sinop Cumhuriyet Başsavcısı Mesut Pektaş, Boyabat Cumhuriyet Başsavcısı Uğur Akın,  İl ve İlçe Kurum Amir ve Müdürleri, Siyasi Parti temsilcileri ve vatandaşlar katıldılar.

- Boyabat Sesi

Boyabat’ta iki katlı binada yangın ! Boyabat’ta iki katlı binada yangın !

Boyabat Haber Boyabat Gazete Boyabat Rota Vali Boyabatbüyük Dsc 0587Boyabat Haber Boyabat Gazete Boyabat Rota Vali Boyabatbüyük Dsc 0559Boyabat Haber Boyabat Gazete Boyabat Rota Vali Boyabatbüyük Dsc 1103Boyabat Haber Boyabat Gazete Boyabat Rota Vali Boyabatbüyük Dsc 1091Boyabat Haber Boyabat Gazete Boyabat Rota Vali Boyabatbüyük Dsc 1079Boyabat Haber Boyabat Gazete Boyabat Rota Vali Boyabatbüyük Dsc 1065Boyabat Haber Boyabat Gazete Boyabat Rota Vali Boyabatbüyük Dsc 1054Boyabat Haber Boyabat Gazete Boyabat Rota Vali Boyabatbüyük Dsc 1042Boyabat Haber Boyabat Gazete Boyabat Rota Vali Boyabatbüyük Dsc 1006Boyabat Haber Boyabat Gazete Boyabat Rota Vali Boyabatbüyük Dsc 0974Boyabat Haber Boyabat Gazete Boyabat Rota Vali Boyabatbüyük Dsc 0965Boyabat Haber Boyabat Gazete Boyabat Rota Vali Boyabatbüyük Dsc 0956Boyabat Haber Boyabat Gazete Boyabat Rota Vali Boyabatbüyük Dsc 0900Boyabat Haber Boyabat Gazete Boyabat Rota Vali Boyabatbüyük Dsc 0897Boyabat Haber Boyabat Gazete Boyabat Rota Vali Boyabatbüyük Dsc 0882Boyabat Haber Boyabat Gazete Boyabat Rota Vali Boyabatbüyük Dsc 0846Boyabat Haber Boyabat Gazete Boyabat Rota Vali Boyabatbüyük Dsc 0768Boyabat Haber Boyabat Gazete Boyabat Rota Vali Boyabatbüyük Dsc 0715Boyabat Haber Boyabat Gazete Boyabat Rota Vali Boyabatbüyük Dsc 0696Boyabat Haber Boyabat Gazete Boyabat Rota Vali Boyabatbüyük Dsc 0648