Boyabat Gazidere Domatesi yarışmaya konu oldu

TV 360'da hafta içi her akşam yayınlanan ''Ben Bilirim'' yarışma programında Boyabat Gazidere Domatesi soru olarak yarışmacıya soruldu.

Alper Ateş tarafından sunulan '' Ben Bilirim'' yarışma programında yarışmacılara '' 150 yılı aşkın bir süredir yetiştirilen '' Gazidere Domatesi'' ile coğrafi işaret tescilli Karadeniz'de bulunan ilçedir''sorusu yöneltildi.

Yarışmacıların cevabından sonra sunucu Alper Ateş tarafından  Gazidere Domatesi hakkında ''2017 yılında Boyabat Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından alınmıştır.Boyabat Gazidere Domatesi Sinop ili Boyabat İlçesi Gazidere ve Gazideretabaklı köylerinde aynı tohumla 150 yılı aşkın bir süredir yetiştirilmekte olup yöre için önemli bir geçim kaynağıdır.

Bu domates halk arasında çirkin domates olarak ta bilinir,Boyabat Gazideresi Domatesi elle iki ya da üç parçaya bölündüğünde, ortasında konik biçimde göbek veya cücük tabir edilen çekirdeksiz etli bir parça bulunur.

Hasat sonrası ömrü kısa olup taze tüketim için uygundur ,uzun mesafeli nakliye uygun değildir.'' ifadeleriyle tanıtıma katkıda bulundu.

Not : Yarışma videosunu izlemek isteyenler youtube videosunun 24 ile 28.dakikaları arasına bakabilirler.

-Haber Merkezi