Boyabat Cengiz Topel Ortaokulu’nda TÜBİTAK 4006 Bilim Şenliği

Kimya, Matematik, Tarih, Dil ve Edebiyat, Değerler Eğitimi, Teknoloji ve Tasarım alanlarında toplamda 16  projenin sergilendiği bilim fuarının açılışına Kaymakam Sayın Enver Yılmaz, Belediye Başkan Vekili Ayşe Nur Türkmen, İl Genel Meclis Üyesi İsa Bağcı, Boyabat SYDV Müdürü Cihan Tosunoğlu, İlçe Milli Eğitim Müdürü Osman Özkan, okul müdürleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı. 

Bilimsel süreç becerilerinin geliştirildiği, nitel ve nicel araştırmaların yapıldığı, anketlerin düzenlendiği, pragmatik buluşların yapıldığı, sıradışı fikirlerin hayata geçirildiği, teknolojinin bilimle karşılıklı katkılarından faydalanıldığı, robotik ve kodlamadan istifade edildiği, intihal gözetilerek makale yazıldığı, modelleme ve tarihsel çalışmaların yapıldığı, doğal ve çevreye zararsız ürün icatlarının yapıldığı, kültürel motiflerimizin işlendiği, yöresel yemeklerimizin teşrif edildiği, kültürel ögelerimiz ve dilimizin zenginliklerinin incelendiği, manevi ve evrensel değerlerimizin sergilendiği, mantıksal ve dil becerilerinin geliştirilmesi konularının işlendiği TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı sunumu Cengiz Topel Ortaokulu bahçesinde gerçekleştirildi ve iki gün sergide kaldı.

Okul Müdürü İsmail Sancak yaptığı açılış konuşmasında "TÜBİTAK‘ın desteğiyle düzenlediğimiz Tübitak 4006 Bilim Fuarımızın açılışını gerçekleştirmenin mutluluğu içindeyiz. Cengiz Topel Ortaokulu olarak amacımız öğrencilerimizi toplum hayatında yer edinmiş, üretime katkı sağlayan, sosyal hayatta iletişim kurabilen bireyler olarak yetiştirmektir.
Hepinizin bildiği üzere bilim fuarları öğrenmeye istekli, merak eden, araştırmacı, bilinçli bireylerin yetişmesine katkı sağlayan öğrenme metotlarından biridir. Bu tür etkinlikler hayal gücü ile yaratıcılığın birleşimidir. Eğitim kurumlarının öncelikli amacı da bu yaratıcılığın ortaya çıkmasına zemin hazırlamaktır. Okulumuzda gerçekleştirilen bu fuarla, öğrencilerimizin kendi ilgileri doğrultusunda belirledikleri konular üzerine araştırma yapabilecekleri, araştırmalarını sergileyebilecekleri, eğlenerek öğrenebilecekleri bir ortam oluşturulması amaçlanmaktadır. Bu ortamda araştırmasını sunan öğrenciler, üretebilmenin heyecanını, ürettiğini başkaları ile paylaşmasının coşkusunu ve bu sürecin kendilerinde oluşturduğu özgüven duygusunu yaşamaktadırlar." dedi.

Boyabat’ta Orman Köylüsüne tam destek Boyabat’ta Orman Köylüsüne tam destek

Proje Yürütücüsü olarak Cengiz Topel Ortaokulu Matematik Öğretmeni Melih Yaşar Göncü'nün görev aldığı Fuarda 16 danışman öğretmen rehberliğinde toplamda 48 öğrenci uzun bir hazırlık dönemi içerisinde araştırmalar yapıp yaptıkları çalışmaları sergilediler.

Kaymakam Sayın Enver Yılmaz, beraberindeki protokol üyeleri ve kurum müdürleri yapılan çalışmaları inceleyerek emeği geçen Cengiz Topel Ortaokulu idareci, öğretmen ve öğrencilerine teşekkür etti.

- Boyabat Sesi

Cengiz TopelBoyabat GazeteBoyabat HaberBoyabat Haberleri Cengiz Topel