Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy Sinop'ta

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy Sinop'ta

Bakan Ersoy Sinop’ta 

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, çeşitli ziyaret ve temaslarda bulunmak üzere Sinop’a geldi.

17.02.2019 Pazar günü sabah saatlerinde hava yoluyla Sinop’a gelen Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, havaalanında protokol tarafından karşılandı. Bakan Ersoy ardından Sinop Valiliğini ziyaret etti. Protokolü tek tek selamlayan Ersoy, valilik şeref defterini imzaladı. 

Bakan Ersoy, Sinop Valiliği'nden sonra  AK Parti İl Başkanlığını ziyaret etti.Sakarya Caddesi üzerinde esnaf ziyaretinde bulunan Ersoy, esnafa hayırlı işler diledi. 

Sinop Tarihi Cezaevi ve Müzesi'ni gezen Bakan Ersoy, burada incelemelerde bulundu. 

Ersoy, incelemelerinin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, Sinop'un yapısı gereği Ege Bölgesi'ni yansıttığını ifade etti.

Sinop'un var olan turizm potansiyelinin yeteri kadar değerlendirilemediğini vurgulayan Ersoy, şunları söyledi:

"Sinop hem doğası hem de tarihi zenginlikleri bakımından çok önemli bir turizm bölgesi. Bu açıdan bakıldığında potansiyelini değerlendirememişiz. Şimdi biz turizm hedeflerimizi büyüttük. Bu hedefler doğrultusunda Sinop'a da büyük işler düşecek. Buraya gelen turist sayısının artması için gerekli planlarımızı yapıyoruz. Dönüşte hemen programlamaya geçeceğiz ve hızlı bir şekilde Sinop'un turizm gelirinin artmasına yönelik gerekli adımları atacağız." 

Bakan Ersoy, Sinop Tarihi Cezaevi'nin restorasyon ihalesinin mart ayı sonuna yetiştirilmeye çalışıldığını da sözlerine ekledi.

Sinop gibi kentlerin daha fazla turist ağırlaması gerektiğini vurgulayan Bakan Ersoy, şöyle devam etti:

"Biz göreve geldikten sonra Türkiye'nin turist sayısı hedefini ciddi manada artırdık. 50 milyon turist sayısını 70 milyon olarak revize ettik. Bu sayıları yakalamak için Türkiye'nin turizmini bildik bölgelerin dışına taşımalıyız. Birçok turizm potansiyeli olan alanlara yeni projeler hazırlayarak oraları turizme katmamız gerekiyor. Bu açıdan şanslı illerden biri de Sinop. Zaten geçmişten gelen çok ciddi turizm potansiyeli var. Sadece yeteri kadar parlatılıp tanıtılamamış. İnşallah hızlı bir şekilde önümüzdeki aylarda doğru bir planlama ve tanıtım planıyla hayata geçireceğiz. Bunları yaptıktan sonra Sinop'un turist sayısında çok ciddi bir artış olacağına inanıyorum." 

Bakan Ersoy, geçen ay Türkiye'de Sinema Filmlerinin Desteklenmesi Hakkında Yönetmeliğin yürürlüğe girdiğini anımsatarak, Sinop Tarihi Cezaevi ve Müzesi'nin daha önce dizi platosu olarak kullanıldığını hatırlattı. 

Sinop'un bu anlamda da şanslı bir il olduğunu dile getiren Ersoy, "Biz geçen ay sinema destekleme yasasını hayata geçirdik. Bu yasa çerçevesinde Türkiye'de yapılan film ve dizilerin ülkemizde yapılan harcamalarının yüzde 30'una kadarını Bakanlığımız teşvik kapsamında geri ödüyor. Şu an çok fazla ilgi var. Yurt dışından da ilgi var. Biz bunu Türkiye geneline yaymak için 'Film in Turkey network' platformunu hayata geçireceğiz. Açıkçası Sinop doğal güzelliği ve tarihi cezaevi ve müzesi ile web platformunda yerini alacaktır." diye konuştu. 

Sanat tarihçisi ve arkeolog istihdam edilecek

Bakan Ersoy, Türkiye genelinde 133 noktada kazı çalışması yapıldığını ancak bunlardan 31'inin yabancı kazı başkanlıkları tarafından yürütüldüğünü aktardı. 

Yerli kazı başkanlıklarınca yapılan 122 kazının ise sürelerinin 45 ila 60 güne sınırlı olduğunu belirten Ersoy, şunları kaydetti:

"Biz bu kazı çalışmalarının süresini uzatmak için yeni bir proje hazırladık. Önümüzdeki ay itibarıyla protokol işlemleri tamamlanıyor. İlk etapta 20 tane kazı yeriyle başlıyoruz ve bunları 12 aya yayıyoruz. 12 aya yaymayı kabul eden kazı başkanlıklarıyla aylık izleme koşulu ile bir protokol yapacağız. Böylelikle her ay finansal olarak destekleyeceğiz. Aynı zamanda sanat tarihçisi ve arkeolog istihdam edilmesini sağlayacağız çünkü bu konuda yapılacak harcamaları da Bakanlığımız finanse edecek."

Bakan Ersoy, konuşmasının ardından Kültür Merkezi'nin açılışını yaparak incelemelerde bulundu. 

-AA

Güncelleme Tarihi: 18 Şubat 2019, 10:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER