Av. Enes Çakır Boyabat’ın sağlık sorunlarını meclis gündemine taşıdı

Boyabat Milliyetçi Hareket Partisi ,Boyabat İl Genel Meclis Üyesi Avukat Enes Çakır MHP Grubu adına  Boyabat’ın sağlık sorunlarını İl Genel Meclisi gündemine taşıdı.  Çakır ; Boyabat 75. Yıl Devlet Hastanesi’nin Saraydüzü ,Durağan ilçeleriyle birlikte 70 bin kişiye hizmet verdiğini ve hastaneye taşımalı sistemle doktor görevlendirmek yerine kalıcı çözümler getirilmesi gerektiğini vurguladı.

Milletçi Hareket Partisi adına açıklamlarda bulunan Avukat Enes Çakır şu ifadeleri kullandı ;

11 Haziran 2024 tarihinde, hepimizi derinden sarsan acı bir haberle uyandık. Erfelek ve Gerze’de Boyabat 75. Yıl Devlet Hastanesi’nde hasta taşıyan hastane hizmet aracı, Tıngıroğlu Mevkii’nde karşı şeritten gelen araçla çarpıştı. 07:50 sıralarında meydana gelen bu kazada, 2’si doktor, 1’i sağlık çalışanı ve 1 tanede vatandaşımız olmak üzere 4 kişi hayatını kaybetti.

Boyabat Devlet Hastanesi Sorunlari Meclis Haber Enes Cakir

Kazada vefat eden doktorlarımız, geçici görevlendirme ile Boyabat 75. Yıl Devlet Hastanesi’ne gelmekteydiler. Boyabat 75. Yıl Devlet Hastanesi, Boyabat Durağan, ve Saraydüzü ilçeleri ile birlikte yaklaşık 70 bin kişiye hizmet vermektedir. Bu hastane, bölgenin en önemli sağlık kuruluşlarından biridir ve çevre ilçeler  de için hayati öneme sahiptir. Acil durumlar, karmaşık vakalar ve uzmanlık gerektiren tedaviler için başvurulan temel sağlık merkezi konumundadır. Böyle kritik bir hastanede , geçici doktor görevlendirilmesi yapılması, hizmet kalitesini ve personel güvenliğini ciddi şekilde olumsuz etkilemektedir.

Geçici doktor görevlendirmenin bir çok olumsuz yanı bulunuyor !

Hastalarla sürekli bir ilişki kurulamaz ve uzun vadeli tedavi süreçleri aksayabilir, Geçici doktorlar , yeni çalışma ortamına ve ekip arkadaşlarına uyum sağlamakta zorluk yaşayabilirler. Kalıcı olmayan pozisyonlarda çalışmak doktorlarımızın motivasyonunu olumsuz etkileyebilir. İdari ve lojistik açıdan zorluklar oluşturabilir, hatalar sürekli değişen doktorlara güven ilişkisi kurmakta zorlanabilir, sürekli değişen personel , iletişim kopuklarına yol açabilir.

Boyabat 75.Yıl Devlet Hastanesi gibi kritik bir konumda bulunan bir sağlık kuruluşunda, geçici doktor görevlendirmesi yerine kalıcı çözümler istiyoruz. Bu hastanın önemini ve verdiği hizmetin kalitesini arttırmak için, alanında uzman doktorların atanmasını ve hastaların süreki olarak bölge hastanelere sevk edilmek zorunda kalmamasını talep ediyoruz. Bu durum hastaların tedavi süreçlerini olumsuz etkilemekte ve onların sağlıklarına zarar vermektedir. Ancak bugüne kadar bu konuda gereken çalışmaların yeterli olmadını ve siyasi iradenin bu konuda eksik kaldığını üzülerek görmekteyiz.

Gazetemizden Boyabat Belediye Başkanı Hasan Kara’ya ziyaret Gazetemizden Boyabat Belediye Başkanı Hasan Kara’ya ziyaret

Kaza diğer sağlık çalışanlarını da etkilemiştir !

Son kazanın olumsuz etkiler, sadece hayatını kaybeden doktorlarımızla sınırlı kalmamış, aynı zamanda hastanede görev yapan diğer doktor arkadaşlarımızı da derinden etkilemiştir. Bu olay, sağlık personelinin moral ve motivasyonunu düşürmüş görev yapma şevkini olumsuz yönde etkilemiştir. Bu tür olumsuzlukların bir daha yaşanmaması için acil ve kalıcı çözümler üretilmesi gerekmektedir.

Boyabat Hastanesi Sorunlari Meclis Gundemi Mhp Enes Cakir

Hastane lojmanının iyileştirilmesi gerekmektedir !

Boyabat 75. Yıl Devlet Hastanesi’ne gelen doktorlarımızın  daha sağlıklı ve güvenli şartlarda çalışabilmeleri için hastane lojmanının iyileştirilmesi gerekmektedir.

Hastane lojmanları, sağlık personelinin hastaneye yakın bir yerde güvenli ve konforlu bir şekilde konaklamalarını sağlar, böylece günlük ulaşım stresinden kurtulurlar, acil durumlarda hızlı bir şekilde müdahale edilirler, Mevcut lojmanların iyileştirilmesi, geçici doktorların iş motivasyonunu artıracak ve onların Boyabat’a uyum sağlamalarını kolaylaştıracaktır. Bu nedenle İl Genel Meclisi olarak Boyabat 75.Yıl Devlet Hastanesi lojmanlarının tadilat ve iyileştirilmesi için önerge sunuyoruz. Bundan sonra Ender Çoraklı, Dr.Mehmet Turan Yazlak ve Dr.Sena Sakin gibi  değerli sağlık çalışanlarımızın geçici görevlendirme sonucu trafik kazasında hayatını kaybetmelerini istemiyoruz. Hayatını kaybeden sağlık çalışanlarımız ve doktorlarımız için derin üzüntü içerisindeyiz. Ailelerine ve tüm sağlık camiasına başsağlığı diliyoruz. Bu elim olayın tekrarlanmaması için gerekli adımları bir an önce atmamız gerektiğine inanıyoruz. Şeyh Edebali’nin de dediği gibi ‘’ İnsanı yaşat ki devlet yaşasın ‘’

- Boyabat Sesi

Editör: Vural Kılıç