Atatürk, ölümünün 85. yıldönümünde etkinliklerle anıldı 

Boyabat ilçesinde Atatürk'ün ölümünün 85. yıldönümü dolayısıyla çelenk sunma ve anma programı gerçekleştirildi. 

Hükümet konağı önünde Kaymakam Enver Yılmaz ve Belediye Başkanı Hüseyin Coşar tarafından Atatürk Anıtına çelenk sunumu ile başlayan program ilçe merkezindeki siren sesleriyle birlikte saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunuşu ile bayraklar göndere çekilip, yarıya indirildi. 

Atatürk'ü Anma programı 15 Temmuz Şehitler Kültür Merkezi'nde Sıhhiye Ahmet Özay Anaokulu, Uygur Özay İlkokulu ve Boyabat Osman Özgün Anadolu İmam Hatip Lisesi'nin birlikte hazırladığı program ile devam etti.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunuşu ardından Boyabat Osman Özgün Anadolu İmam Hatip Lisesi Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Yeliz Olca günün anlam ve önemi üzerine yaptığı konuşmasında Türk milletinin tarihin her döneminde kendi bağrından bir kahraman çıkardığını ancak bazıları sınırları aşar, sonsuz olur, bütün dünyaca tanınır ve gelecek nesiller onları örnek alır, dedi.

Boyabat'ta inşaatı tamamlanan cami ibadete açıldı. Boyabat'ta inşaatı tamamlanan cami ibadete açıldı.

Olca, konuşmasında "Bugün Türk Milletinin yetiştirdiği eşsiz bir kahraman olan Atatürk’ü anmak için buradayız. Sadece asker ya da devlet adamı kişiliğiyle değil ilgilendiği  alanlar, gösterdiği hedefler, açtığı ufuklar bütün dünyaya örnek olmuş büyük bir önderi anmak için, kimi zaman başöğretmen olup kara tahtanın önüne geçerek halkına okuma yazma öğreten bir öğretmen kimi zaman ordusunun önünde bir başkomutan ve halkını kurtuluşa götüren bir lider. Onun büyüklüğünün asıl ispatı ise cephede düşmanlarını yenerken bile onların hayranlığını kazanmış olması eve bugün dünyanın birçok yerinde cadde ve sokaklarda isminin, heykellerinin olmasıdır, O halkına ve dünya savaşı ve korkuyu değil barışı getirmiş ve onunla anılmayı tercih ederek canından çok sevdiği ülkesini ilerletme yolunda büyük adımlar atmıştır.

Kurtuluş savaşı onun önderliğinde kazanan fakr-u zaruret içinde harap ve bitap düşmüş milleti yaptığı sayısız inkılapla yeniden ayağa kaldırmıştır. Sadi Irmak, Ekrem Akurgal ve Cemal Reşit Rey gibi kıvılcımları yurt dışına göndermiş ve bu kişiler ülkelerine birer meşale olarak geri dönmüşlerdir. Atatürk eğitim konusuna çok önem vermiştir, öyle ki Kurtuluş Savaşı’nın en karanlık dönemi olan Kütahya- Eskişehir savaşları sırasında maarif kongresinin toplanmasına istemiş ve orada 'Ordularımızın kazandığı zafer, sizin ve ordunuzun zaferi yalnız zemin hazırladı. Gerçek zaferi siz kazanacak, siz sürdüreceksiniz ve mutlaka başarıya ulaşacaksınız.' demiştir.

Yaptığı İnkılaplarla Türkiye’nin dört tarafı demir ağlarla örüldü, memleketin her yerinde fabrika bacaları tüttü. Yalnız bunlarla kalmadı Türk kadınına seçme ve seçilme hakkını birçok ülkeden önce vererek onu dünyadaki hemcinsleri tarafından parmakla gösterilir ve özenilir hale getirdi. İşte 10 Kasım bu büyük dehanın bedenen aramızda ayrılıp ebediyete intikal edişinin 85. Yılı.

Büyük Atatürk ! Seni özlemle ve hasretle anıyor, açtığın yol ve göstermiş olduğun hedefe ulaşmak için büyük bir gayretle çalışıyoruz. Fikirlerin bu yolu bu hedefi ilk günden daha parlak bir şekilde aydınlatmakta. Rahat uyu ! Saygı özlem gurur ve rahmetle." ifadelerinde bulundu.

Program günün anlam ve önemiyle ilgili şiirlerin okunuşu, 10 Kasım adlı ront gösterisi, Atatürk diyorki adlı gösteri, nasıl söylerim öldüğünü adlı müziksel gösterim, Ata'a ağıt adlı pandomin gösterisi ardından ödül töreni ile sona erdi.

Programa Kaymakam Enver Yılmaz, Belediye Başkanı Hüseyin Coşar, Cumhuriyet Başsavcısı Uğur Akın, Baro Temsilcisi Av. Hüseyin Çelik, İlçe Emniyet Müdürü Yusuf Gül, İlçe Jandarma Komutanı J. Yzb. Ali Kızıltaş, Boyabat Meslek Yüksek Okulu Müdürü Dr. Öğ. Gör. Abdullah Eravcı, Boyabat Askerlik Şube Başkanı Asteğmen Kemal Ekşi, Ak Parti İlçe Başkanı Kadir Çok, CHP İlçe Başkanı Hülya Çelik, MHP İilçe Başkan Vekili Kazım Şahin, İYİ Parti İlçeBaşkanı Adem Işık ve diğer ilgililer katıldılar.

Mahmut Coşkun