Aşkın Ayrancığolu ve öğrencilerinden karikatür sergisi

Boyabat ilçesinde Boyabat Şehit Ersoy Gürsü Anadolu Lisesi öğrencilerinin çizdiği karikatürlerden oluşan sergi düzenlenen törenle açıldı.

Boyabat Şehit Ersoy Gürsü Anadolu Lisesi tarafından 15 Temmuz Şehitler Kültür Merkezi'nde, Görsel Sanatlar Öğretmeni ve karikatürist Aşkın Ayrancıoğlu ve sekiz öğrencisinin toplam 50 adet  eserinin yer aldığı Karikatür Sergisi, düzenlenen törenle açıldı.

Serginin açılışında protokol üyeleri tarafından Aşkın Ayrancıoğlu ve sergide eseri olan karikatürist öğrencilere plaket ve başarı belgeleri verildi.

Kurdele kesimiyle açılan karikatür sergisi protokol üyeleri ve katılımcılar tarafından gezilip incelendi. Öğrenciler, eserlerinin topluma verdiği mesajları izleyicilere açıklarken, Görsel Sanatlar Öğretmeni Aşkın Ayrancıoğlu'nun kendi yeteneklerinin ortaya çıkmasında ve gelişmesinde çok büyük etkisi olduğunu söylediler.

Okul Müdürü Numan Karamustafaoğlu, Şehit Ersoy Gürsu Anadolu Lisesi olarak öğrencilerini hem akademik olarak, hem de sosyal, kültürel, sportif ve proje açılarından geliştirmek istiyoruz, dedi. 

Karamustafaoğlu, öğrencilerini geleceğe hazırlamak için çeşitli çalışmalar yaptıklarını söyleyerek, "Sağ olsun, Aşkın hocamız bizimle beraber görsel sanatlar dalında okulumuzda dersler verdi. Bu çalışmalarının ürünü olarak ta  kendisinin ve öğrencilerinin çizdiği karikatürlerin yer aldığı çok güzel bir sergi oluşturdular. Okulumuzda yaptığı çalışmalardan dolayı çok mutluyuz. İnşallah önümüzdeki yıllarda bu çalışmaları daha da artırarak devam etmek istiyoruz  Kendisine çok teşekkür ediyoruz." dedi.

Ulusal ve uluslarararı yarışmalşarda kendisi ve öğrencilerinin çok sayıda ödül kazandığı Görsel Sanatlar Öğretmeni ve ünlü Karikatürist  Aşkın Ayrancıoğlu Boyabat Sesi muhabirine yaptığı açıklamada sergilenen eserlerin son bir yılın ürünü olduğunu, ulusal ve uluslar arası yarışmalara katılıp, sergilenen ve ödül alan eserlerden oluştuğunu söyledi.

Ayrancıoğlu, "Sergide eseri olan öğrencilerin bir kısmıyla ortaokul dönemlerinden beri, bir kısmıyla da bu yıl çalıştık. Öğrencilerimizle aylarca çalışarak oluşturduğumuz eserleri sergilere, yarışmalara katıldık. Ulusal ve uluslararası yarışmalarda ödüller aldılar. Bu eserlerden seçme yaparak 50 eserle sergiyi gerçekleştirdik. Sergi, sekiz öğrencimiz ve benim eserlerimden oluşuyor.

Karma bir sergimizdeki eserlerde çevre sorunlarından, insanlar arası ilişkilere kadar toplumun çok çeşitli sorunlarını ele almaya çalıştık. Bu şekilde Boyabat halkıyla eserlerimizi buluşturduğumuz için mutluluk duyuyoruz."

Ben her insanın yetenekli doğduğuna inanıyorum diyen Ayrancıoğlu, "Kimisi yaşadıkça, büyüdükçe geliştiremediği için o yeteneği koruyamıyor. Zamanla köreliyor. Ben de istekli, özverili olabilecek ve bu alanda kendini geliştirebilecek öğrencileri bulup, onlarla çalışmaya gayret ediyorum. Bunda da yıllardır başarılı oldum. Bu sergi Boyabat halkına hediyemiz olsun." ifadelerinde bulundu.

Serginin beş gün süreyle açık olacağı öğrenildi.

Törene, Belediye Başkan Yardımcısı Kadir Çeltikçi, İlçe Milli Eğitim Müdürü Osman Özkan, CHP İlçe Başkanı Mehmet Alarslan, Malmüdürü Yahya Şahin, 15 Temmuz Şehitler Kültür Merkezi Müdürü Halit Samsa, Sinop Yazarlar Şairler ve Sanatkarlar Derneği yönetimi ve diğer ilgililer katıldılar.

Mahmut Coşkun