2023 GÜNDÜZLÜLER YAYLA ŞENLİĞİ

Geleneksel Gündüzlüler Yayla Şenliği her yıl olduğu gibi yine Yeşilçam Köyü Yundoluğu mevkinde gerçekleştirildi. Paşalıoğlu - Günpınar - Yeşilçam köylerini kapsayan ve 17. sı düzenlenen Gündüzlüler Yayla Şenliğine katılım çok yüksekti. 

Ak Parti Sinop Milletvekili Nazım Maviş, İlçe Kaymakamı Enver Yılmaz, Belediye Başkanı Hüseyin Coşar, Ak Parti Sinop İlçe Başkanı Kadir Çok ve beraberindeki heyetin de ziyaret ettiği şenliğin sunuculuğunu Günpınar köyünden işadamı Nurettin Kara ve Niyazi Balcı gerçekleştirdi.

Şenliğe Boyabat Gündüzlüler Derneği Başkanı Remzi Çetinkaya, İstanbul Gündüzlüler Derneği Başkanı Mehmet Karakolcu, İstanbul Keşkek Ağası Cemalettin Çataloğlu, Günpınar Köyü Muhtarı Sami Güngör, Yeşilçam Köyü Muhtarı Remzi Çetinkaya, Sefa Mahallesi Muhtarı Murat Yetim ve çok sayıda önceki yıllarda dernek başkanlığı yapmış kişiler, Gündüzlülü işadamları katıldılar.

Bu yıl çekişmeli geçen Şenlik Ağalığı yarışmasında 102 bin lirayla Nazmi Uçar Şenlik Ağası seçildi. Gündülüler dernekleri yöneticileri, muhtarları ve işadamları yaptıkları konuşmalarda Gündüzlülerin birlik ve beraberlik için olduklarında başaramayacakları hiç bir şey olamayacağını belirterek, zaman zaman karamsar olsak ta iş ciddiye binince birlikte olduklarını vurgulayıp bu zamana kadar çok şey başardıklarını söylediler.

Şenlikte konuşan AK Parti Sinop Milletvekili Nazım Maviş, alanda bulunanları selamlayıp, bayramlarını kutlayarak, her yıl burada Gündüzlüler harika bir organizasyon yapmışlar. Bugün bu alan çok kalabalık. Şenliğiniz neşeli bol olsun, dedi.

Maviş, konuşmasına devamla "Gündüzlülüler her yerde çalışkan insanlar. Alınlardan akan teri ekmeklerinin mayasına  su yaparak karınlarını doyuran insanlar. Helal lokma yiyen insanlar, Boyabatın ekonomisinin çarklarını çeviren insanlar hepinizi bu çalışkanlığınızdan ötürü tebrik ediyorum.

Gündüzlüler birlik ve beraberliğini hiç bozmadan devam ediyorlar. İstanbulda'ki derneğinizi ziyaret etmiştim . Emeği geçen tüm hemşehrilerimize teşekkür ediyorum. Birbirinize olan bağınızın göstergesidir. Bu birlik ve beraberlik her zaman devam edecektir. Örnek bir birliktelik.

Biz muhtarlarımızla bir araya geldik, uzun bir toplantı yaptık devam eden planlanan işlerimizi konuştuk. Çalışmalarımız devam ediyor. Çözülememiş olan sorunları çözmeye çalışıyoruz. Özellikle yaylalarımızda cep telefonlarıyla ilgili sorunlar bulunuyor. Bununla ilgili Ulaştırma Bakanlığı ihalelerini yaptı. İlerleyen süreçte telefon çekmeyen  yer kalmayacak. Kaymakamımızda takip ediyor elektrik ve telefon çekmeyen yaylamız kalmayacak. Her köyümüzün genel ihtiyaçlarıyla ilgili de çalışmalarımız sürüyor. Türkiye kararlılıkla geleceğe doğru yürüyor. Güçlü ve büyük bir Türkiye kuruyoruz adım adım. Gelecek yüzyıl Türkiye’nin yüzyılı olacak. Bizim vazifemiz vekiller olarak bize. Nasıl ayyıldızlı bayraklar altında böyle güzel şenlikler imkanı verilmişse bizde gelecek nesillere bunu miras bırakacağız. Her yıl bu etkinliği burada düzenleyen dernek başkanlarımıza, muhtarlarımızın her birine buraya gelen herkese, emeği geçen her kişiye bu güzellikleri yaşattıkları için canı gönülden teşekkür ediyorum. Geleneklerimiz yaşadığı müddetçe bir olabiliriz. Hepinizin mübarek kurban bayramını bir kez daha ayrı ayrı kutluyorum. Allaha emanet olun." ifadelerinde bulundu.

Kaymakam Enver Yılmaz da konuşmasında, "Kıymetli hanımefendiler beyefendiler öncelikle mübarek kurban bayramınızı en içten dileklerimle kutlarım. Allah kesmiş olduğunuz kurbanları yapmış olduğunuz ibadetleri kabul etsin. Ben pek çok ilçede görev yaptım. Kaymakamlar olarak kırsalda çalışmak zorundayız, köylerimizi görmek zorundayız. Derneklerde isteğimiz gençlere doğdukları toprakları göstermeleriydi. Şu anda görüyorum ki  gençlerimizin kültürü görmesi en önemli hususlardan bir tanesidir. Yapabileceğiniz en iyi yatırım budur. Hepinize ayrı ayrı teşekkür ederim." ifadelerinde bulundu.

Belediye Başkanı Hüseyin Coşar, değerli kardeşlerim doyduğumuz yerden doğduğumuz yere geldik, diyerek "Çoluk çocuğumuzu ecdadımızın doğup büyüdüğü, mezarlarının bulunduğu yerleri ziyarete getirdik. Bundan dolayı sizlere sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Geleneklerimizin ve göreneklerimizin devam edebilmesi için bunlara çok büyük ihtiyacımız var. Geleceğimizin teminatı çocuklarımıza ecdadımızın kabrini ziyaret etmenin ne anlamı olduğunu onlara zamanında öğretmezsek gelecekte maalesef bugünki Avrupa'nın yaşadığı durumu yaşarız. Mübarek Kurban Bayramınızı kutlarım yapmış olduğunuz ibadetlerin kabul olmasını niyaz ediyorum. Yola çıkacak kardeşlerimize bir abi olarak tavsiyede bulunmak isterim lütfen trafik kurallarına uyarak hız limitlerine uymanızı istiyorum. Yolunuz açık olsun." dedi

Şenlikte tüm misafirlere keşkek ikaramında bulundu. Yemek ve konuşmalar sonunda Boyabatlı Manço'nun güzel müzikleri ve  Davul zurna ekibinin yöresel müzikleri eşliğinde oyunlar oynanıp halaylar çekildi.

Önemli not : Şenlikle ilgili tüm video görüntüler 90 dakikadır. Videonun yarısı yukarıki linkte olup, diğer yarısını ise aşağıdaki linki tıklayarak izleyebilirsiniz

https://www.youtube.com/watch?v=B5tqIQxcAqY&t=38s

Mahmut Coşkun

Belediye Başkanı Hüseyin Coşar: 

Değerli kardeşlerim doyduğumuz yerden doğduğumuz yere geldik. Çoluk çocuğumuzu ecdadımızın doğup büyüdüğü, mezarlarının bulunduğu yerleri ziyarete getirdik. Bundan dolayı sizlere sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Geleneklerimizin ve göreneklerimizin devam edebilmesi için bunlara çok büyük ihtiyacımız var. Geleceğimizin teminatı çocuklarımıza ecdadımızın kabrini ziyaret etmenin ne anlamı olduğunu onlara zamanında öğretmezsek gelecekte maalesef bugünki avrupanın yaşadığı durumu yaşarız. Mübarek Kurban Bayramınızı kutlarım yapmış olduğunuz ibadetlerin kabul olmasını niyaz ediyorum. Yola çıkacak kardeşlerimize bir abi olarak tavsiyede bulunmak isterim lütfen trafik kurallarına uyarak hız limitlerine uymanızı istiyorum. Yolunuz açık olsun.

9
Ü
Ü6
 

17 YILDIR GÖNÜLLÜ ÇEVRE TEMİZLİĞİ YAPIYOR 17 YILDIR GÖNÜLLÜ ÇEVRE TEMİZLİĞİ YAPIYOR