Kıtaları birleştiren İstanbul Maratonu’nda Boyabatlı esnaf 13. Oldu

Dünyanın kıtalar arası koşulan tek maratonu İstanbul Maratonu, 45'inci yılında Cumhuriyet coşkusuyla "Yüzyılın Koşusu" temasıyla 05 Kasım 2023 Pazar günü koşuldu. Maratona Boyabat’tan katılan Perdeci Esnafı Kadir Burt 13 . oldu.

Eski adıyla Kıtalararası Avrasya Maratonu, son 10 yıldaki ismiyle İstanbul Maratonu pazar günü gerçekleştirildi. Maratona Boyabat’tan katılan perdeci esnafı Kadir Burt  15 Kilometrelik parkurda 00:55:53’ ilk derecesiyle  5320 kişi içerisinden 13. oldu. Bu derecesiyle Burt, Türk koşucular arasında da 8. sırada yer aldı.

Boyabat’ta Yangın: Bir Ev Küle Döndü Boyabat’ta Yangın: Bir Ev Küle Döndü

Boyabat Sesi Gazetesi’ne açıklamalarda bulunan Kadir Burt ‘’  Boyabat’tan maraton için İstanbul’a gittim. 55 dakikada maratonu tamamladım. Daha erkende tamamlayabilirdim rüzgar beni biraz zorladığı için bu sonucu aldım. İki aydır bu koşu için hazırlanıyorum iki ayda toplamda 700 km koştum. Milli atlet bir koçum var, bana günlük antrenman programları hazırlıyor. Yaz aylarında da Tuz Gölü’nde bölgenin tanıtımı için bir koşu programı vardı orada koştum. 19 Kasım’da  Kastamonu’da 10 kilometrelik bir koşu  var inşallah burada da iyi bir sonuç almaya çalışacağım. ‘’ ifadelerinde bulundu

Koşmaya kilo vermek maksadıyla başladığını ancak daha sonra kendisi için bir tutkuya dönüştüğünü dile getiren Burt ‘’ 

Pandemi bitti ben koşmaya başladım. Öncelikli olarak kilo vermek amacıyla koşuyordum sonra benim için bir tutku oldu. Hafta da bir kaç gün dinlenerek geçiriyorum onun dışında her gün 1 saat koşmaya özen gösteriyorum. Başladığımda 90 kilolardaydım ancak şuan 70 kiloya kadar düştüm. Sağlığı elverişli olan herkesin koşmasını isterim.’’ dedi.

- Boyabat Sesi