Demirel “ Basının Engellenmesi Kabul Edilemez.

Demirel “ Basının Engellenmesi Kabul Edilemez.

DEMİREL “ BASININ ENGELLENMESİ KABUL EDİLEMEZ. HERKESİ HUKUK ÇERÇEVESİNDE HADDİNİ BİLMEYE DAVET EDİYORUM!”

Sinop 15 Eylül Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cengiz Demirel, bir bilirkişi heyeti görevlilerinin basını engelleme girişimini kınayarak; “Herkes yetkisi kadar davranış içerisinde bulunursa barış bozulmaz, gereksiz tartışmalar yaşanmaz. Bu nedenle herkesi hukuk çerçevesinde haddini bilmeye davet ediyorum” dedi.

İlimizde yapımı tamamlanan ve kamuoyunda eski diş polikliniği sahası olarak bilinmen alanda, bugün yapılan bir bilirkişi incelemeleri sırasında bilirkişi heyetinden Mehmet Sami B.’nin yalnızca görevini yapmakta olan bir basın mensubunu hakaret ederek engellemeye çalışmasını protesto eden ve kınayan Sinop 15 Eylül Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cengiz Demirel, “Basın mensuplarının hangi alanlarda çekip yapıp yapamayacağı ve haberini yaparken ne türlü kurallara uyup uymayacağını bir bilirkişi heyetinin arkeolog üyesi belirleyemez. Bu her şeyden önce bilirkişi heyetinin başında bulunan hâkime saygısızlıktır. Kaldı ki, yargı mensubunun ‘Çekimleri engellemeyin’ uyarısına karşın ilgili kişi, basın mensubunu yalnızca engellemeye kalmamış ayrıca basın mensubuna “Soytarılık Yapma” diyerek hakarette bulunma cüretinde de bulunmuştur. Bu davranışı nedeniyle Mehmet. Sami. B’yi şiddetle kınıyor ve protesto ediyoruz. Ayrıca, hakaret nedeniyle de hukuki süreç başlatılacaktır.” dedi.

Öte yandan söz konusu kişinin basın mensubunu engellemek üzere olay yerinde bulunan görevli polis memurlarından yardım istediği görüldü. Cengiz Demirel, açıklamasında şu görüşlere yer verdi; “İlgili kişi polis memurlarından ısrarla gazetecinin çekim yapmasını engellemesini istediği, video kayıtlarında görülmektedir. Sinop İl Emniyet Müdürlüğüne bağlı polis memurlarımızın kişinin talebini yerine getirmemeleri ve kendilerinin ancak amirlerinden ve yargı mensuplarından gelen talimatları yerine getirebilecekleri söylemeleri, memnuniyet verici bir davranıştır. Bir arkeoloğun talimatını geri çeviren ve basın mensubunun görevini yapmasında engel oluşturmayan davranış nedeniyle de görevli polis memurlarımıza teşekkür ediyoruz. “ şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 16 Haziran 2022, 17:14
YORUM EKLE
YORUMLAR
Sami
Sami - 1 yıl Önce

O arkelog bir daha sinop'a gelmesin. Bilirkisi felan filan her neyse herkes haddini yerini yurdunu bilecek. Isterse bakan olsun.

SIRADAKİ HABER