Eski ahşap evlerde yangınlar artıyor !

Sinop genelinde özellikle yaz aylarında Boyabat’ta meydana gelen ahşap ev yangıları neticesinde Valilik’ten açıklama geldi. Yapılan açıklamada Orman Köylüleri’nin ORKÖY Projelerinden faydalanarak eskiyen elektrik iç tesisat projelerini hibe ve kredi desteğiyle yenileyebilecekleri ve yangınlardan korunabilecekleri vurgulandı.

Konuya ilişkin yaptığı açıklamada Vali Mustafa Özarslan Devletin her zaman vatandaşın yanında olduğunu ifade ederek şunları söyledi ; ‘’ Değerli Orman Köylüsü Hemşehrilerim, Devletimiz her zaman vatandaşlarımızın yanıbaşında, yanında. En kısa zamanda burada ortaya çıkan zararın giderilmesi için gerekli çalışmaları gerçekleştireceğiz.Evi yanan vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Geçmiş olsun. Allah beterinden korusun.

ORKÖY Orman Köylüsü Vatandaşlarımızın Evlerinin Elektirik İç Tesisat Projelerine; Hibe/Kredi Desteği Veriyor.

Bu destekten faydalanıp, eski eski evlerimizin elektrik tesisatlarını yenileyelim.

Orman köylerimizdeki eski ahşap evlerin iç tesisatların bakımsız olması, yalıtımının olmaması, elektrik  tesisatının bazı unsurlarının kullanım ömrünü tamamlamış olması,  güç tüketiminde meydana gelen artış ve bu eski evlerin elektrik tesisatının bu artan tüketime uygun olmaması gibi nedenlerden dolayı  köylerdeki  eski  ahşap evlerimizde yangınlar olabilmektedir.

Orman Genel Müdürlüğü Orman ve Köy İşleri Daire Başkanlığı; orman köylüsü vatandaşlarımızı bu konuda desteklemek amacıyla; %20 hibe, faizsiz, 4 yıl eşit taksitte  geri ödemeli  "Ferdi Kredi Desteği" vermektedir. Lütfen bu desteklerden, bu desteklerden, bu  imkanlardan faydalanalım.

Son dakika Boyabat'ta yangın, bölgeye ekipler sevk edildi ! Son dakika Boyabat'ta yangın, bölgeye ekipler sevk edildi !

Müessif can ve mal kayıplarımızın olmaması için eski ahşap evlerimizin elektrik tesisatlarını yenileyerek, tedbir alalım. ‘’

- V.Kılıç

Editör: Vural Kılıç