Boyabat’ta doktorlar ve sağlık personelleri basın açıklaması yaptılar.

Boyabat 75. Yıl Devlet Hastanesi çalışanları ve doktorlar hastane önünde bir araya gelerek hayatını kaybeden arkadaşları için açıklama yaptılar.

12 Haziran 2024 Çarşamba günü Boyabat 75. Yıl Devlet Hastanesi doktorları ve sağlık personelleri Sinop Boyabat yolunda meydana gelen trafik kazasında hayatını kaybeden arkadaşlarını anmak ve basın açıklaması yapmak için devlet hastanesi önünde bir araya geldiler. Arkadaşları adına açıklama yapan Dr.Şenay Taşkın ; kazanın kader diyerek geçiştirebilecek bir olay olmadığını, geçici görevlendirmenin yanlış ve sürdürülebilir bir çalışma şekli olmayacağını ifade etti. Dr. Taşkın konunun takipçisi olacaklarını belirterek açıklamasına şu şekilde devam etti ;

Whatsapp Image 2024 06 12 At 6.03.34 Pm

Öncelikle çok üzgünüm ben dün çok değerli iki hekim arkadaşımı kaybettim. Ülkemiz çok yetenekli  iki hekimini kaybetti. Bir tanesi henüz çok yeni görevlendirilmişti. Daha üçüncü  nöbetine geliyordu. Diğerini ise eminim burada çok kişi tanıyor. Ve tanıyan herkesin de ne kadar iyi kalpli ne kadar sevecen ne kadar yardımsever bir insan olduğunu bildiklerine eminim. Burada henüz iki aydır görev yapıyorum  mesleğe yeni başlayan herkese o kadar çok faydası oldu ki meslek için ne zaman ne sorsak hiç bir zaman geri çevirmedi, her zaman kendisine danışabileceğimi söyledi. Her zaman ona danıştık, bize abi gibi, kardeş gibi kol kanat gerdi. Onu kaybettiğim için çok üzgünüm. Hastanemiz herkesin sevdiği Ender abisini de kaybetti onun içinde çok üzgünüm.

Kontrolsüz Sağlık sistemin de kaç geçici görevlendirme yeterli olur

Ne yazık ki bu trafik kazası demek, kader diyerek  geçebileceğimiz bir kayıp değil. Biz yeni mezun hekimler  kura ile evlerimizden ailelerimizden yüzlerce kilometre uzakta yerlere gidip mecburi hizmet görevimizi yerine getiriyoruz. Bu sırada mevcut görev yerimizden nerede eksik doktor varsa o eksiği gidermek içinde bir gün ansızın başka bir yerde geçici olarak görevlendiriliyoruz. Dün kaybettiğimiz doktor Turan Yazlak, doktor Sena Sakin ve şu an yoğun bakımda olan Doktor Beyza Nur Çetin’de böyle bir geçici görevlendirmeye gelmek için yoldaydılar.

Son dakika Boyabat'ta yangın, bölgeye ekipler sevk edildi ! Son dakika Boyabat'ta yangın, bölgeye ekipler sevk edildi !

Acil yeşil alanlara bu denli kontrolsüz başvurunun olduğu sağlık sistemini de kaç geçici görevlendirme yeterli olur. Bu ne kadar daha bu şekilde sürdürülebilir. Yetkilileri bu soruların cevaplarını düşünmeye davet ediyorum. Bin bir emekle yetişen bu hekimlerimiz bu kadar kıymetsiz değil, yetkililerin en yakın zamanda bunu anlayıp kalıcı sorunları geçici çözümlerle geçiştirmek yerine başka Turan’ların başka Sena’ların canlarının yanmaması için gerekli uygulamaların yapılmasını ihmali olan herkesten hesap sorulmasını siz meslektaşlarımdan da konunun takipçisi olunmasını istiyorum ”

- Boyabat Sesi

Whatsapp Image 2024 06 12 At 6.03.34 Pm 2Whatsapp Image 2024 06 12 At 6.03.34 Pm 3

Editör: Vural Kılıç