Boyabat’ta Yangın: Bir Ev Küle Döndü Boyabat’ta Yangın: Bir Ev Küle Döndü

Boyabat'ta 2024 yılı çeltik ekimi başladı 

Sinop'un Boyabat ilçesinde 2024 yılı çeltik ekim sezonunda üreticiler tarafından çeltik ekimine başlandı.

Türkiye'nin pirinç ihtiyacının yüzde beşini karşılayan Boyabat ilçesi Gökırmak Vadisi ve Kolaz çayının suladığı çeltik arazilerinde çeltik ekimine başlandı. Hasadın ise Eylül ayı başında yapılması bekleniyor.

İlçe Tarım ve Orman Müdürü Murat Usta, Boyabat Sesi  muhabirine yaptığı açıklamada Boyabat ilçesinde 2023 yılında 31 köyde 512 çiftçi ailesinin 15 bin 767 dönüm alanda yapmış olduğu çeltik ekimi neticesinde dönüm başına 750 - 800 kilogram arasında verim alınmıştır.

2024 yılı için ise ilçemiz Gökçeağaçsakızı, Oğlakçılar, Koçak ve Hacıahmetli köylerinde toplulaştırma çalışması yapılacağından çeltik ekimi yapılacak olan köy sayısı 27 köye düşmesine rağmen tahmini çeltik ekim alanı 14.bin - 14 bin 500 dönüm olarak beklenmektedir. Çeltik ekimi yapan tüm çiftçilerimize bol verimli ve kazançlı çeltik sezonu diliyorum, dedi.

Bağlıca Köyü Muhtarı Satılmış Demir de çeltik ekim alanında yaptığı açıklamada "2024 yılı çeltik ekim mevsimine başladık. Tüm çiftçilerimize hayırlı olsun. Bereketli bir yıl olmasını diliyoruz. Kış mevsiminde kuraklık ciddi seviyelerdeydi. Bahar yağmurlarıyla biraz rahatladık ama, bu endişemizi gidermedi. Çeltik aşırı su istediği için devletimizden sulama sistemlerindeki elektrik faturalarında indirim ya da sezon sonu ödemelerinin yapılmasını bekliyoruz. İnşallah yetkililer sesimizi duyar."

Geçen yılki çeltik hasadının iyi olduğunu söyleyen Demir, "Ancak fiyatlar düşüktü. İnşallah bu sene umudumuzu karşılayacak, gelirimizi yükseltecek bir seviyede fiyat bekliyoruz. İnşallah hayırlısı olur." dedi.

Mahmut Coşkun