Boyabat'ta 130 bisiklet tutkunu tarihi mekanlarda pedal çevirdi

Boyabat ilçesinde 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlamaları kapsamında Bisiklet Turu etkinliği gerçekleştirildi.

Boyabat Gençlik ve Spor İlçe Müdürlüğü tarafından düzenlenen bisiklet turu Kent Meydanı'nda start alıp; Kalebağı Mesire alanı, Gazidere Köyü dağ yolu, Boyabat Kalesi, Tarihi Orta Çarşı güzergahından yol alarak başlangıç noktası Kent Meydanı'nda son buldu.

Tura katılan 130 bisiklet sürücüsü sporcular 8 kilometrelik tarihi mekanlar tur güzergahında farklı açılardan fotoğraf çekiminde bulundular.

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Boyabat Gençlik ve Spor İlçe Müdürü Faruk Erdem, Boyabat Kaymakamlığı uhdesinde gerçekleştiren, paydaşları Boyabat Belediyesi ve Boyabat Gençlik ve Spor Müdürlügü olan bisiklet turunun aslında bir kültür, tarih, turizm ve sağlık farkındalık turu olduğunu söyledi.

Erdem, açıklamasında "Bilindiği üzere Boyabat kadim ve tarihi bir şehir. Bu turda bisikletçiler Boyabat'a eskiden su taşıyan su kanallarını gördüler, kalemizi arka açıdan seyrettiler.

Tur ayrıca bakanlığımızın "2024 Hareketlilik Yılı" etkinlikleri kapsamında hedeflediği sağlıklı yaşam için vazgeçilmez olan pedal çevirme sporu bisiklet sürmeyi gerçekleştirerek ilçemizde farkındalık oluşturduk. Muhteşem bir doğada yapılan turda bisiklet severler Tarihi Gazidere Köyünü, tescilli Gazidere Domateslerinin yetiştirildiği bahçeleri ve bir zamanlar lezzetiyle şöhret olmuş Karakılçık pirincinin yetiştirildiği tarlaları yerinde gördüler." dedi.

Erdem, konuşmasının sonunda tüm halkı, 18 Mayıs saat 10:00 da başlayacak olan diğer etkinlikleri "Tarihten Doğaya" doğa yürüyüşüne davet etti.

İlçe Kaymakamı Enver Yılmaz, çok güzel bir etkinlik olduğunu söyleyerek, "İnşallah bu tür spor etkinlikleri daha da artar. Sadece etkinliklerde değil, daha sık ve alışkanlık haline getirilen bir spor olur. Etkinliğe destek veren belediye başkanına, Gençlik ve Spor İlçe Müdürlüğü personeline ve bisiklet turuna katılan sporseverlere ayrı ayrı teşekkür ediyor, saygılar sunuyorum," dedi.

Etkinliğe bisikletleriyle katılan Kaymakam Enver Yılmaz'ın yan ısıra Belediye Başkanı Hasan Kara, Cumhuriyet Başsavcısı Uğur Akın, Adalet Komisyonu Başkanı Mehmet Çağrı Alperen, İlçe Jandarma Komutanlığı Asayiş Tim Komutanı j. Asb Üst. Çvş. Emre Çekirge ve bisiklet sürücüleri pedal çevirdiler.

Mahmut Coşkun

Boyabat Saryeş 2-0 önde olduğu maçı 2-3 kaybetti Boyabat Saryeş 2-0 önde olduğu maçı 2-3 kaybetti