Boyabat Esentepe Mahallesi Sakinlerinden, Baz İstasyonlarına Tepki

Boyabat ilçesi Esentepe Mahallesi sakinlerinin, mahallelerine kurulan baz istasyonlarına tepki eylemine destek veren Milliyetçi Hareket Partisi ilçe başkanı basın açıklaması yaptı.

Boyabat Esentepe Mahallesi Sakinlerinden, Baz İstasyonlarına Tepki

Boyabat ilçesi Esentepe Mahallesi sakinlerinin, mahallelerine kurulan baz istasyonlarına tepki eylemine destek veren Milliyetçi Hareket Partisi İlçe Başkanı Mehmet Fevzi Erdoğan basın açıklaması yaptı. 

Boyabat ilçesi Esentepe Mahallesi sakinleri, mahallelerinin Diyar Sokak üzerindeki tepeye kurulan baz istasyonları önünde toplanarak, baz istasyonlarını insan sağlığına zarar verdiğini ifade ederek alandan kaldırılmasını istediler. Mahalle halkının tepki eylemine destek veren Milliyetçi Hareket Partisi İlçe Başkanı Mehmet Fevzi Erdoğan, basın açıklaması yaparak mahalle halkına destek verdi. 

Erdoğan basın açıklamasında "Bu gün burada Milliyetçi Hareket Partisi Boyabat İlçe Teşkilatı olarak Esentepe Mahallesi'nde kurulan baz istasyonuna tepki vermek, mahalle sakinlerine destek olmak için geldik. 

Milliyetçi Hareket Partisi Boyabat ilçe teşkilatı olarak hukuki ve yasal yönden Esentepe Mahallesi'nin yanında olacağımızı ve konunun takipçisi olacağımızı ifde ediyoruz. Şimdi buradan yetkililere soruyoruz ? Herhangi bir baz istasyonunun nereye kurulacağına kim karar veriyor. Kurulan baz istasyonlarının denetimi nasıl yapılmaktadır ? 

İletişimin sağlanması için tesislerin zorunlu olduğu tartışılmazdır. Ancak baz istasyonlarının sağlığımızı tehdit edecek derecede yakınlara kurulması gerekli değildir. Mahalle dışındaki yüksek yerlere kurulmalıdır, diyoruz. 

Hahalle sakinleri daha önceden baz istasyonuna tepki için topladıkları imzaları yetkililere iletmişler, ancak bir sonuç alınmamış görülüyor. 

Baz istasyoları, etraflarına çok yoğun radyasyon yaymaktadır ve insanlar başta olmak üzere hayvanlar, bitkiler hatta toprak bile etkilenmektedir. Son dönemlerde Amerika'da yapılan tespitler bunu çok net ortaya koyuyor. Kalp ritm bozukluğu, damar tıkanıklığı, damar sertleşmesi ve insanın psikolojik yapısını önemli bir etkendir. 

Buradan yetkililere çağrıda bulunuyoruz. Esentepe mahallesi sakinlerinin sağlığı ile oynamayın. Mahalle sakinleri mücadelelerinde kararlı ve başaracaklar. Biz teşkilat olarak mahalle sakinlerinin haklı mücadelesinin yanındayız, destek ve yardımcı olacağız. 

Yetkililerden bir kez daha konuyu gözden geçirmelerini diliyorum. Allah yar ve yardımcımız olsun. Allaha emanet olun."
ifadelerinde bulundu. 

Mahalle sakinleri de Boyabat Sesi muhabirine yaptığı açıklamalarında çocuklarının sağlığı için baz istasyonu istemediklerini alanın çocuk parkı yapılmasını söylediler. Mahalle içinde bazı ev sahiplerinin kira karşılığında evlerinin çatılarına baz istasyonu kurdurduğunu da dile getiren bir vatandaş "Bu iş bu kadar, kolaymı, insan sağlığı bu kadar ucuz mu?" tepkisinde bulundu. Mahalle muhtarı İsmet Taşgın da yaptığı açıklamada "Tam da mahallenin içine baz istasyonu yapılması doğru değil, baz istasyonu da ihtiyaç ama yakın yerlerde insanların yaşamadığı yüksek tepeler var. Bu baz istasyonları oralara kurulsun " dedi. 

Baz istasyonuna karşı çıkan mahalle sakinleri "Radyasyon istemiyoruz, Radyasyondan uzak dur, sağlıklı bir gelecek kur, Kanser olmak istemiyoruz" sloganlarının yazıldığı dövizler önünde fotoğraf çektirdiler. 

Güncelleme Tarihi: 15 Ekim 2018, 10:26
YORUM EKLE
banner100
SIRADAKİ HABER

banner96

banner95