Bakan Koca Açıkladı Sinop'ta yoğun bakım üniteleri yüzde 80'in üzerinde

Bakan Koca Açıkladı Sinop'ta yoğun bakım üniteleri yüzde 80'in üzerinde

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu sonrası açıklama yapıyor. 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın açıklamalarında Sinop, İzmir Çanakkale, Bartın, Edirne ve Rize yoğun bakım doluluk oranı yüzde 80’in üzerinde olduğunu söyledi

Ülkemiz salgının en zor dönemini geçirmektedir. Yorgunluk ve virüsün yeni varyantlarında zorluk yaşıyoruz. Yeni vakaların yüzde 85'i İngiltere mutasyonu kaynaklıdır. 18 milyon dozdan fazla aşı yapıldı. En çok aşılama yapan ülkeler arasındayız. Aşılanan kişi sayısı 7,5 milyonu buldu. 

COVID-19 risk haritası, nüfusun yüzde 80'inin çok yüksek risk grubundaki şehirlerde yaşadığını ortaya koyuyor.

"Veriler ikaz edici"

Yüzde 59 olan yatak doluluk oranı ve yüzde 67,4 olan yoğun bakım doluluk oranında dramatik artış yok ama gelişmeler ciddi, veriler ikaz edici. Şayet yükümüz önü alınamaz derecede ağırlaşırsa örneğini daha önce yaşadığımız gibi bir düzenlemeye gitmek zorunda kalabiliriz.

65 yaş üstünün yoğun bakım oranı düştü 

Güney Afrika varyantı 11 ilde 285 kişide, Brezilya varyantı ise 9 ilde 166 kişide görüldü. Kasım ayında yoğun bakıma yatan hastaların yüzde 69'unu 65 yaş üstü oluştururken bugün bu oran yüzde 53'lere kadar düştü. Yakın zamanda hem tedarik yoluyla aşı çeşitliliğini sağlayarak hem de yerli aşı üretimiyle toplum bağışıklığını gerçekleştireceğiz. 

"65 yaş üstünün yüzde 23,6'sı aşı yaptırmadı"

65 yaş üstü vatandaşların 1 Ocak itibarıyla toplam vaka içindeki oranı 17,7 iken şimdi yüzde 8,2. Aşılama sonrası neredeyse yarı yarıya düştü. 65 yaş üstü vatandaşlarımızın yüzde 23,6'sı, aşısı tanımlandığı halde halen aşısını yaptırmış durumda değil. Aşının, 65 yaş üstü ve sağlık çalışanlarına daha erken dönemde başlanıp yoğun yapıldığı için hem hastanede yatış hem yoğun bakım hem de entübe hastalar boyutuyla belirgin bir fayda sağladığını, bu noktada tanımlanmış kişilerin aşılarını yaptırma noktasında çok hassasiyet göstermeleri gerektiğini ifade etmek istiyorum.

Sağlık çalışanlarının hastanede yatanlar içindeki oranı yüzde 3,1 iken şu an 0,78. Yani beşte bir oranına inmiş durumda. Sağlık çalışanları yüzde 86 olan aşılama oranıyla toplam vaka içerisindeki pay 1 Ocak'ta yüzde 5,3 iken şimdi yüzde 1,37'ye kadar indi.

"65 yaş üstünün entübe vakalardaki oranı düştü"

Entübe vakalar içindeki 65 yaş üstü vatandaşların oranı yüzde 71'den yüzde 54,4'e indi, sağlık çalışanlarının oranı yüzde 1,1'den 0,15'e düştü.

Ramazan ayını özellikle tedbirler noktasında çok önemli bir dönem olarak görmeliyiz.

6 ilde yoğun bakım doluluk oranı yüzde 80'in üzerinde

Sinop, İzmir Çanakkale, Bartın, Edirne ve Rize yoğun bakım doluluk oranı yüzde 80’in üzerinde.

Bulaşıcılığın daha arttığı yeni bir pik dönemi yaşıyoruz

Bulaşıcılığın daha arttığı yeni bir pik dönemi yaşıyoruz. Yakın temas ve hareketliliği azaltıcı bir döneme girmek durumundayız. Yarın Kabine Toplantısı'nda kapsayıcı, alternatifli önerileri sunacağız. O çerçevede Sayın Cumhurbaşkanımız alınan kararları açıklar.

YORUM EKLE
YORUMLAR
birol çok
birol çok - 4 ay Önce

vatan taşı mıktarları zorla getirin ondan sonra arttı deyin helal olsun AKP ye

banner100
SIRADAKİ HABER

banner95